Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve sklenici hňup

24. 03. 2014 22:11:40
Říkává se, že když se člověk na problém podívá z jiného zorného úhlu, může dojít k zajímavým poznatkům. A tak najednou může poloprázdná sklenice začít vypadat jako poloplná. Ale v kauze Činoherák ať koukáme jak koukáme, vždy jen znovu a stále směšněji vylézá na povrch z té i oné sklenky trestuhodná pošetilost konšelů.
foto: čtvfoto: čtv

Jen krátká rekapitulace. Vycházím z tzv. „důvodové zprávy“, kterou paní Müllerová (shoda se švejkovským Sarajevem je jen náhodná) předkládala našemu p.t. ctěnému zastupitelstvu třetího března. A zastupitelstvo pak rozhodlo tak, jak rozhodlo. Čímž se přinejmenším všichni ti, jejichž volba zněla zeleně, k onomu hňupství připojili také.

Až do zveřejnění neuvěřitelně trapného a hlavně znepokojujícího dopisu pana Arno Fišery Ivanu Rajmontovi to vypadalo, že milující město milujícímu souboru připravilo na míru ušitý grantík, aby společnost dosáhla většího přehledu. Ačkoli to, že se „něco“ chystá lze spolehlivě doložit již z dokumentů k připravovanému rozpočtu na rok 2013. Co to je to „něco“ se spolehlivě ukázalo ve chvíli, kdy divadlo řeklo – grant je ušit neodborně, pozdě a pravděpodobně účelově. A odmítlo jednou provždy vyplnit těch „několik řádků, které ho dělily od osmimilionové dotace“, jak poznamenal veřejně pan doktor Dlouhý. aniž by mu došlo, že jako transparentní konšel zapomněl podobných několik řádků nachystat ostatním městským subjektům v oblasti kultury a sportu. Možná by se tím opomenutím měl začít zajímat UOHS. Ale všechno popořádku.

Stále však, ujišťuje důvodová zpráva, i to divadlo, za které se několik konšelů stydí, divadlo které údajně krade, nedá se na ně koukat a dělá Ústí nad Labem ostudu, mělo po „dělňácku“ takříkajíc vystaráno. Až do momentu, kdy divadlo ukázalo, že morálka je víc, než „připravené“ veřejné soutěže. Teprve tehdy se vyrobily a objevily „neuvěřitelné nesrovnalosti v jeho účetnictví“, které ale nikdo ani nedoložil ani nedokázal. A které se navíc díky zvýšenému počtu dotazů od veřejnosti začínají z toho mála, co kancelář paní Müllerové dokáže mezi lidi vypustit, vypadat navýsost prefabrikovaně. Tedy jako zcela účelově vymyšlené.

Sečteno a podtrženo od grantu až po dopis o fabrikách, pan Arno Fišera de facto nařídil svým spolustraníkům a dalším jemu „zavázaným“ zrušit založením zbrusu nové resp. staronové příspěvkové organizace Činoherní studio jedno fungující divadlo jenom proto, že ho tam čtyři lidi štvou. A navíc zrušit ho způsobem, který z něj dělá hlupáka.

Je pátek 21. března 2014. Pan doktor Gahler, zkušený právník najatý paní Müllerovou (a tím pádem konající za peníze daňových poplatníků práci, kterou má konat a za kterou je honorována ona!!) otevřeně oznamuje likvidovanému divadlu, že navzdory všem důvodům důvodové zprávy má město i nadále zájem zaměstnat v nově založené skořápce téměř celý soubor. Za stejných finančních podmínek, za jakých si ti nenažraní herci žili předtím. Až na pár inkrimiovaných jedinců. Odchází ovšem s tím, že by se měl pokusit licitovat s vrchností i o ta inkriminovaná jména, jinak se soubor na jejich vějičku lepit nehodlá. Nikdo sice nevěří, že to klapne, ale i kdyby – najednou je ta poloplná sklenka zase poloprázdná.

Vždyť co může následovat? Konšelé, kteří celý úklad nastartovali s odvoláním na transparentnější způsob rozdělování prostředků a jako snahu odpovědět na volání bohužel neexistujících hlasů po tzv. „vkusnější a kvalitnější“ kultuře a hlavně údajnou snahou o hospodárnost, si za pomoci svých stranických kolegů pojistili jen jediné. Že připraví občana na půl roku o jakékoli divadlo. Založili si jen prázdnou skořápku, pro kterou nemají ani náplň, ani vedení, ani vizi. Umělecké směřování ani kulisy. Předchozí divadlo přivedli do insolvence, nyní budou čekat až do září, než se agenda likvidace jimi založené (!!) prospěšné společnosti vyřeší a vyúčtuje. A souboru nabízejí ústy pana Gahlera půl roku anebo přinejmenším tři měsíce slušně placeného volna. Protože nový z transparentního konkurzu vzešlý umělecký ředitel nastoupí (a začne okamžitě umělecky tvořit, připravovat inscenace, které pak po dvou měsících práce konečně začne také hrát pro veřejnost) teprve k prvnímu červenci 2014!!

Souboru se vůbec nebudu divit, jestli na takhle nonšalantní nabídku přistoupí. Už od února totiž čeká právě jen vinou konšelů na své řádné výplaty. A sociální jistoty nelze podceňovat. Je sice pravda, že podpisem pracovní smlouvy se zaměstnavatelem, který o nich všude tvrdí, že se na jejich práci nedá dívat, že dělají svému zaměstnavateli dělají leda tak ostudu a že divák od nich očekává úplně jinou než dosavadní tvorbu, maličko popírají sami sebe. Ale sociální jistoty nelze podceňovat. Ostatně krádeže (prozatím nijak neprokázané) má na svědomí ředitel, potažmo oba bývalí ředitelé. A hanebnou úroveň jejich dosavadní práce i obrovský nezájem diváků způsobil přeci jen dosavadní umělecký šéf. Takže oni jsou vlastně z obliga a mohou městem nabízené prázdniny i novou důstojnější uměleckou cestu bez skrupulí přijmout.

Nebudu se divit, když si ty politické prázdniny necháme zaplatit. Zejména proto, bude-li se vědět, že dokud Fišerovci a Ústečané spolehlivými argumenty nedoloží to, čím náš soubor falešně pokydali (a to se jim prozatím zatraceně nedaří!! – viz facebooková stránka), nejsme a nikdy jsme nebyli ani zlodějíčky, ani ostudným ani poloprázným divadlem!! Že nám tím ulhaní konšelé vlastně jen platí spravedlivou pokutu za svoje úklady. Jestliže nabídku hlupáků přijmeme s vědomím, že poznat a vědět znamená daleko větší moc, než mít jen nějakou politickou moc, vstoupíme do úplně zbytečně založené skořápky vlastně jako vítězi.

Ale jak je tomu s péčí řádného hospodáře našich neo-normalizačních konšelů? Platit ty kašpary čtvrt roku za nic? A kolik peněz spolkne převod inscenací ze starého divadla do nové příspěvkovky? Protože, pane Arno, zlikvidovat to hnízdo protisocanského odporu (přinejmenším účetně) bude taky něco stát... Na to ať se ptá ten, kdo taky radši moc poznání než politickou svévoli.

Autor: Jaroslav Achab Haidler | pondělí 24.3.2014 22:11 | karma článku: 20.15 | přečteno: 1945x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 495 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 886 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1894 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 85 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 128 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 1116 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře III.

... rozespale nahmatal telefon na nočním stolku a vypnul vyzvánění; spal nebo bděl, nevěděl jistě. Žádné sny se mu už hodně dlouho nezdály, nebo si je nepamatoval; zato nyní si nebyl jist, zda to co mu nedalo spát, nebyl jen sen

19.8.2017 v 13:48 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 141 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1662
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.