Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo zdvíhá lejna ?

22. 10. 2010 13:05:38
Zemědělec, milosrdný a zlovolník. Proč lejno nezdvihnout, víme-li proč? Zemědělec kydá, aby byl chleba. Milosrdný zvedá nejprve člověka (z lejn) a následně i jeho lejna, aby je uklidil. Pod koňským kobližkem může být někdy ten chybějící zlaťák a sušeným velbloudem leckde přitápějí. Co ale ten, kdo jimi chce malovat po zdech?

Dnes se mnou David konzultoval, zda zveřejnit či nezveřejnit jednu zprávu z ČTK. Zprvu jsem mu opáčil, že je to na něm, ale že budu muset opustit Shekel, protože setrvávat nadále by bylo neúnosné. Bezduché zkopírování jakékoli (i objektivní či dokonce pravdivé) informace, která pošpiní (objekt i čtenáře) je bohapustý „lašon“. A člověk by navíc neměl posedávat na lavicích bezbožníků, jak učí první žalm. Natož na lavici totálních hlupců. (Čímž míním – taky maličko „lašonovitě“ – agenturu ČTK.)

Na druhou stranu, odsednout si sice mohu, ale nebude to složení rukou do klína? Nechci vás dlouho napínat. Pán s vyšívaným napoleonským límečkem – tedy rav Ovadjah Josef - zásobí (jak určitě stíháte sledovat) tento svět výroky, které zvedají adrenalin kdekomu. Bezmála měsíc co měsíc, až by měl jeden pocit, že české i internacionální neonky (neonacisté) stranu Šas nebo přinejmenším reb Josefa vydatně podporují ze svých skromných zdrojů.. Opět mu totiž uletělo cosi, co je maličko přes míru. Lejno plesklo!! Pak ale přijde nějaká tisková kancelář z Čech, a protože z jejího pohledu (při vší hře na nestrannost) jde o bobek nadmíru zatouchající, hned ho přičinlivě zdvihne. Soudit ji nemůžeme, opisovala z Ha-arec. Jenomže ... nazítří jsou naše servery plné této tak pikantní citace doplněné o lautr nastuplé titulky, které ještě zhoršují původní nedorozumění resp. neporozumění. A „vox populi“? Spíš „vox coprolali“ ... To nás vážně všechny baví žít v kališti?

Kdo si dá tu práci, dohledat, o které talmudické výroky se ten podivný Ovadjah opírá? A dá si je pak ještě ke všemu do náležitých konotací? Kdo vůbec má patřičný vhled do podivného pa-světa politiky a náboženství tak, jak dnes fungují v Šas a v Izraeli vůbec? A tak tu pro nás pro našince zůstane jen podivná pachuť pocitu, že „gojjim jsou jen mezci, kteří makají“, aby mohl „ovadjahovský žid“ pohodlně odpočívat. Naštěstí jen ten „ovadjahovský“. Ale informace/ dezinformace už mezi námi koluje. Lejno, kterým nás zásobí jedna (objektivní?) tisková agentura. Má vůbec právo na tento typ „nezaujatosti“? Z pohledu Nebes určitě ne. Ale co s tím naděláme...

A tak jen beru kýbl a pokouším se lejno se zdi smýt. Žid, ten zbývající – a jsou jich zaplať pámbu mraky – čte důkladněji. Všechno. Výroky Ovadjah Josefa, talmud i četku. A především čte naprosto stejně a po lidsku přesně, stejně jako goj i běžné siločáry života (gojů i židů), které jsou vytyčeny na jiném místě talmudu: Tyto skutečnosti musí člověk překousat především. Jejich ovoce zakoušíme už v tomto světě, ale jádro zakořenilo v tom budoucím – Je to (nejdříve) dětinský obdiv k rodičům a zjištění, jak nás všichni zahrnují soucitem (gmilut chasadim), pilná návštěva studoven a otevřenost k hostům – tj. komunikace. Pak ale přijde i péče o nemocné, nějaká ta svatba a nějaký ten pohřeb, pohroužení (modlitba anebo meditace) a teprve tehdy může nastat i „havoat šalom bejn adam la-chvero“ – nastolení Pokoje mezi lidmi. (Šab 127a); A abychom to neodbývali, je (žel anebo naštěstí) naprosto nezbytné studium – talmud tora – které je nade vše.

Možná jsem tu mlátil prázdnou slámu, možná jsem se pouze „ještě více s lejnem mazal“, a tak abyste neodešli úplně s prázdnou: V jedné jediné věci jsou některé šlápance ČTK a dalších našich médií cenné. Milovník paradoxu totiž nemůže nevidět, že ošoupaná tvrzení neonacistů, že média jsou v rukou žido-zednářské lobby, naprosto postrádají logiku, protože není nic tak anti-izraelského a anti-židovského, jako právě naše žido-zednářská média. Snad jen modro-modrá koalice, ale to je zas úplně jiná písnička a hlavně dlouhé, ne-lašonové a tedy vyargumentované povídání... Možná i schizofrenní úvaha, jestli přesně takhle nevypadá dnešní moderní, demokratická a politicky korektní modifikace starého římského „panem et circenses“. Dáme lidu hračku: Pokud možno anonymně se vychlístej v internetových diskuzích, řeš problémy, do kterých nevidíš a povídej si se sobě podobnými - a my si mezitím v klidu zrealizujeme nějaký ten mega-tendr. Tady i v Jisroeli. Svět je kulatý. To byl odjakživa. Ale mohl by být hnojen pro chleba a pro milosrdenství – tak jako kdysi. Zlo kontaminuje...

( psáno pro www.shekel.cz )

Autor: Jaroslav Achab Haidler | pátek 22.10.2010 13:05 | karma článku: 10.40 | přečteno: 1184x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 419 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 517 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 913 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Největší parkoviště v ČR – dálnice D1

Pokud po D1 nejezdíte, vnímáte jen zprávy o ní. V duchu toho, že většina zpráv je negativních, slýcháte zejména, že dálnice stojí.

23.5.2018 v 15:30 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Klar

Ta, se kterou teď žiju

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

23.5.2018 v 12:36 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 709 | Diskuse

Pavel Vrba

Lidi, konečně se probuďme

Žijeme v uspěchané době, honíme se za kariérou, za zbožím ve slevě. Nestíháme. Ale rovněž jsme rezignovali na předvídání, dodržování pravidel na silnici, na chodnících, ale i jinde. A výsledek?

23.5.2018 v 12:30 | Karma článku: 18.14 | Přečteno: 726 | Diskuse

Helena Vlachová

Člověk se musí umět prodat

Dnešní svět je hlavně o obchodu o umění se prodat. Proto mi nevadí prostitutky, beru je jako ženy, které zvládají umění prodeje, dokáží komunikovat ústy i tělem, někdy zároveň obojím..

23.5.2018 v 5:45 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 385 | Diskuse

Martina Studzinská

Bolí tě záda? Cvič!

Přesně tohle je věta, kterou určitá ne úplně malá skupina velmi nerada slyší. Cvičit? To zavání námahou. A námahu málokdo vyhledává. Takže jsem pro sebe vyvinula návod, jak cvičit - necvičit. Dovolím si se o něj podělit.

22.5.2018 v 17:14 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 654 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1668
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.