Kdo zdvíhá lejna ?

22. 10. 2010 13:05:38
Zemědělec, milosrdný a zlovolník. Proč lejno nezdvihnout, víme-li proč? Zemědělec kydá, aby byl chleba. Milosrdný zvedá nejprve člověka (z lejn) a následně i jeho lejna, aby je uklidil. Pod koňským kobližkem může být někdy ten chybějící zlaťák a sušeným velbloudem leckde přitápějí. Co ale ten, kdo jimi chce malovat po zdech?

Dnes se mnou David konzultoval, zda zveřejnit či nezveřejnit jednu zprávu z ČTK. Zprvu jsem mu opáčil, že je to na něm, ale že budu muset opustit Shekel, protože setrvávat nadále by bylo neúnosné. Bezduché zkopírování jakékoli (i objektivní či dokonce pravdivé) informace, která pošpiní (objekt i čtenáře) je bohapustý „lašon“. A člověk by navíc neměl posedávat na lavicích bezbožníků, jak učí první žalm. Natož na lavici totálních hlupců. (Čímž míním – taky maličko „lašonovitě“ – agenturu ČTK.)

Na druhou stranu, odsednout si sice mohu, ale nebude to složení rukou do klína? Nechci vás dlouho napínat. Pán s vyšívaným napoleonským límečkem – tedy rav Ovadjah Josef - zásobí (jak určitě stíháte sledovat) tento svět výroky, které zvedají adrenalin kdekomu. Bezmála měsíc co měsíc, až by měl jeden pocit, že české i internacionální neonky (neonacisté) stranu Šas nebo přinejmenším reb Josefa vydatně podporují ze svých skromných zdrojů.. Opět mu totiž uletělo cosi, co je maličko přes míru. Lejno plesklo!! Pak ale přijde nějaká tisková kancelář z Čech, a protože z jejího pohledu (při vší hře na nestrannost) jde o bobek nadmíru zatouchající, hned ho přičinlivě zdvihne. Soudit ji nemůžeme, opisovala z Ha-arec. Jenomže ... nazítří jsou naše servery plné této tak pikantní citace doplněné o lautr nastuplé titulky, které ještě zhoršují původní nedorozumění resp. neporozumění. A „vox populi“? Spíš „vox coprolali“ ... To nás vážně všechny baví žít v kališti?

Kdo si dá tu práci, dohledat, o které talmudické výroky se ten podivný Ovadjah opírá? A dá si je pak ještě ke všemu do náležitých konotací? Kdo vůbec má patřičný vhled do podivného pa-světa politiky a náboženství tak, jak dnes fungují v Šas a v Izraeli vůbec? A tak tu pro nás pro našince zůstane jen podivná pachuť pocitu, že „gojjim jsou jen mezci, kteří makají“, aby mohl „ovadjahovský žid“ pohodlně odpočívat. Naštěstí jen ten „ovadjahovský“. Ale informace/ dezinformace už mezi námi koluje. Lejno, kterým nás zásobí jedna (objektivní?) tisková agentura. Má vůbec právo na tento typ „nezaujatosti“? Z pohledu Nebes určitě ne. Ale co s tím naděláme...

A tak jen beru kýbl a pokouším se lejno se zdi smýt. Žid, ten zbývající – a jsou jich zaplať pámbu mraky – čte důkladněji. Všechno. Výroky Ovadjah Josefa, talmud i četku. A především čte naprosto stejně a po lidsku přesně, stejně jako goj i běžné siločáry života (gojů i židů), které jsou vytyčeny na jiném místě talmudu: Tyto skutečnosti musí člověk překousat především. Jejich ovoce zakoušíme už v tomto světě, ale jádro zakořenilo v tom budoucím – Je to (nejdříve) dětinský obdiv k rodičům a zjištění, jak nás všichni zahrnují soucitem (gmilut chasadim), pilná návštěva studoven a otevřenost k hostům – tj. komunikace. Pak ale přijde i péče o nemocné, nějaká ta svatba a nějaký ten pohřeb, pohroužení (modlitba anebo meditace) a teprve tehdy může nastat i „havoat šalom bejn adam la-chvero“ – nastolení Pokoje mezi lidmi. (Šab 127a); A abychom to neodbývali, je (žel anebo naštěstí) naprosto nezbytné studium – talmud tora – které je nade vše.

Možná jsem tu mlátil prázdnou slámu, možná jsem se pouze „ještě více s lejnem mazal“, a tak abyste neodešli úplně s prázdnou: V jedné jediné věci jsou některé šlápance ČTK a dalších našich médií cenné. Milovník paradoxu totiž nemůže nevidět, že ošoupaná tvrzení neonacistů, že média jsou v rukou žido-zednářské lobby, naprosto postrádají logiku, protože není nic tak anti-izraelského a anti-židovského, jako právě naše žido-zednářská média. Snad jen modro-modrá koalice, ale to je zas úplně jiná písnička a hlavně dlouhé, ne-lašonové a tedy vyargumentované povídání... Možná i schizofrenní úvaha, jestli přesně takhle nevypadá dnešní moderní, demokratická a politicky korektní modifikace starého římského „panem et circenses“. Dáme lidu hračku: Pokud možno anonymně se vychlístej v internetových diskuzích, řeš problémy, do kterých nevidíš a povídej si se sobě podobnými - a my si mezitím v klidu zrealizujeme nějaký ten mega-tendr. Tady i v Jisroeli. Svět je kulatý. To byl odjakživa. Ale mohl by být hnojen pro chleba a pro milosrdenství – tak jako kdysi. Zlo kontaminuje...

( psáno pro www.shekel.cz )

Autor: Jaroslav Achab Haidler | pátek 22.10.2010 13:05 | karma článku: 10.82 | přečteno: 1185x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 457 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 508 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 531 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 539 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 1219 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz