Do ruky se nekouše

30. 03. 2011 12:46:00
Stará přísloví v době multi-kulturní globalizace už dávno neplatí. Snad jen pár posledních.“ Pouštěj svůj chleba po vodě...“ anebo „Chlapi nejsou!“. Naštěstí není čeho litovat, protože vznikají nová. Stejně poetická, ale nebezpečnější.

A tak i ve městečku na severu, kde si UOOZ podává dveře na chodbách krajského úřadu, který nakupuje luxusně draho zdravo-techniku, a v kancelářích Regionální rady, která svým správcováním spolehlivě ohrozila další finanční vývoj beztak již dost zadluženého města (příjmy 1,4 miliardy se rozpouštějí do cca 400 milionů splátek úroků z dluhů /sic!! - pouhé splátky úroků/ a jenom zbývající 1 miliarda jde skutečně do provozu města) je nutno namísto hospodaření vymýšlet šikovná přísloví.

Chvíli se říkalo, milí občané. Dáme-li jeden potřebný milion na provoz divadla, spadne na vás sloup veřejného osvětlení, budete jezdit po špatných silnicích a v noci vás přepadnou dealeři drog. Občan se ozval: „Když zrušíte divadlo, zrušte si i titul statutárního města Ústí nad Labem a přiznejte si, že jste jen víska v Podkrušnohoří“. Úředník tedy přísloví přestal užívat, milion nedal a my dál jezdíme po špatných silnicích, bojíme se obtěžování dealerů a veřejné osvětlení nic moc.

Vymyslelo se tudíž přísloví druhé: „My, otcové a sestry města tu pro tebe s láskou a prozíravě, milovaný občane, objednáváme kultury za rovných 6 milionů. Na víc prostě nemáme“.. Chytré řešení!! Na chvíli dokonce zabralo. Za šest mega, to bude panečku kultúr, těšili se všichni... Pak se ale zase ozval občan: „Prima, když tedy objednáváte něco za cenu koloběžky, netvařte se, že to je cadillac, protože stejně tak jako špitál, služebna městské policie, muzeum anebo mateřská škola mají i ta prokletá divadla určité pevné provozní náklady, jejichž výši – obligatorní a naprosto spočitatelnou, žádným příslovím nezměníte! Jinými slovy objednejte jenom za 6 mega, ale zároveň řekněte, že žádné divadlo nechcete, protože máte dluhy, kam se podíváte. Nehažte, prosím, svoji neschopnost na manažery divadel. Přihlašte se ke své koalí politické odpovědnosti za zrušení drahých domků a nezodpovědnosti za něco, co je vám stejně buřt. A ještě nám prosím vysvětlete, proč na druhou stranu dalších nepochopitelných 10 mega cpete jednomu vašemu panu kolegovi na „taky-kulturu“ – která ale ve městě vůbec není vidět? Nešlo by to nějak vykomunikovat, pověřit stávající divadla zajištěním i této desetimilionové paralelky? Náklady poskládat a hlavně za ty prachy lidem vážně něco představit?

Zmlklo tedy i toto zaklínadlo a narodilo se třetí. „Do ruky, která tě živí, se nekouše...“ - Zvláštní, jak nám ta politická kultura s přibývajícími léty upadá, jsou i jednotlivá politická přísloví a zaklínadla čím dál ubožejší. To snad to původní „vydírání“ dopravou a nebezpečnou bezpečností obyvatel města bylo přeci jen účinnější, kdyby se mezitím doprava i odtah v Ústí nepropachtovala firmám z holdingu Malá domů, nevybudoval se tu unikátní Park za naprosto neviditelných 80 milionů a nepostavilo mnoho užitečných ale nepoužitelných staveb. Pořekadlo: „Do ruky, která tě živí, se nekouše...“, je krátkodeché jako životnost koaličních kamarádčoftů. Protože máme demokracii a s ní i zákon na ochranu zvířat. A ten hovoří jasně: „Ruka, která odmítá krmit tvory, které si pořídí, patří do kriminálu!!“

Autor: Jaroslav Achab Haidler | středa 30.3.2011 12:46 | karma článku: 31.31 | přečteno: 2727x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 463 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marie Kubešová

Nezatracujte léčitele a ezoteriky

Nejsou to vždycky podvodníci, jen je třeba rozlišovat a zdravě uvažovat. Navazuji tímto na článek paní Kateriny Kaltsogianni Moje moč stála šest tisíc korun, který jsem tady před několika dny četla.

20.3.2019 v 19:31 | Karma článku: 16.93 | Přečteno: 340 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Udělal jsi mi to jenom jednou, čtyřikrát jsem řvala zoufalstvím!

Frajer si sedl na kraj postele. „Jsem dobrý, co? Udělal jsem ti to pětkrát!“ řekl a mně se chtělo omdlít. Hodinu a půl tedy trpět v posteli je fakt náročný výkon. Asi proto nezařazují sex na různá sportovní klání. Škoda,

20.3.2019 v 17:29 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Jan Klar

Městské individuum v Dolní Lhotě

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

20.3.2019 v 12:11 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 556 | Diskuse

Dana Adámková

Růže od tebe…

Léta přibývají a my se děsíme čím dál vyššího čísla. Nedochází nám, jaké máme štěstí, že tu můžeme ještě být.

20.3.2019 v 12:01 | Karma článku: 16.40 | Přečteno: 312 | Diskuse

Petr Omelka

Výbuch v brněnském hotelu Evropa

Bylo 31. července, půl osmé ráno, když se v centru Brna ozvala exploze a z průčelí hotelu Evropa zbyly jen trosky. Nikdo v tu chvíli netušil, že za výbuchem stojí Zdeněk Knopp, sebevrah.

20.3.2019 v 10:59 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 946 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz