Kudy do pekla?

5. 05. 2011 14:33:20
Židé peklo nemají. Jejich „šeol“ je totiž daleko více spíš prostorem, kde už nelze klást otázky, ani se doslechnout odpovědi – tedy cosi jako hrob. Zatímco ta takzvaná „gehenna „ čili „Údolí marnosti“ je přesně po vzoru oné spalovny „špíny a odpadků“, co se nacházela poblíž starověkého pozemského Jerušalajmu, čímsi jako záhrobní probační a mediační službou.

Zde se totiž „bytí“ neboli duše (zatímco bytost se v klínu hrobu /šeolu/ pomaličku a bez jakéhokoli vědomí obrací v prach) dostává do situace, kdy musí jemně nucenými činnostmi a akty vyrovnat veškeré své dosavadní dluhy. Takříkajíc purifikovat se, neboť, když ji pámbu naděloval, byla čistá jako lilium. A i ona (stejně jako tělo) se musí zákonitě navrátit do stavu, „ze kterého byla vzata“. Spolehlivé reference o tom, zda o tom jejím očistném procesu budeme vědět, víceméně chybí, ale to je v podstatě fuk, protože kdo duši nemá, nemůže pochopitelně ani nést pocit odpovědnosti za ni. Kdo si s tím, zda ji má nebo nemá, jistý není, měl by spolehnout na povzdech z midrašů. „Běda těm duším, kterým jest snášet oheň toho potoka...“ Ale nechme nepřekvapit.

Židé tedy peklo nemají. Ale stačí málo a spolehněte se, že se mezi židy i nežidy zaručeně objeví nějaký Moritz, Max anebo Albert, kteří vás šmahem pošlou do horoucích pekel. A ještě vám k tomu nádavkem nasadí nejen hlavu psí, ale tisíc dalších – že by to dostalo do úzkých bezmála i egyptský panteon. (A že tam hlavami nijak nešetřili!)

A co je to za maličkost? Odvaha k pravdě.

Zkuste se neloayálně anebo zvědavě, nekriticky anebo příliš kriticky otřít o moderní Izrael. V tu ránu je oheň na střeše. Zkuste jen naznačit – nakrásně s nedostatkem patřičných informací – že byste jich chtěli víc a patřičných, protože takhle z první ruky, to opravdu vypadá „divně“. Zkuste zkusit věřit, že ten podivně fungující, obdivuhodný a kontroverzní stát není černo-bílý ani modro-bílý, stejně tak jako nejsou pravda a právo jen a jen žido-palestinské. Něco takového je tu a tam někým považováno za nespravedlivé a hlavně neomluvitelné rouhání. Maličko mi uniká proč?

Stát Izrael je jeden z mnoha, navíc historicky jeden z nejmladších, a po logice věci cosi, jako esperanto mezi ostatními mrtvými jazyky. Nejsem slepý, abych neviděl a neobdivoval sen původních sionistů stejně jako izraelskou současnost. Nejsem ignorant, abych nechápal, jak nesmírně důležitou roli sehrála existence tohoto státečku ve chvílích, kdy se ohnivá tlama šoa pomalu zavírala. Přesto je to jen jeden státeček z mnoha. Nedokonalý jako všechny. A některé jeho do očí bijící nedokonalosti jsou zcela nabíledni. Nejsem slepý. Ale taky nechci být slepý.

Polsko přeci taky není špatné jenom proto, že se tam tak nějak „nenosí“ potraty, a tak se všechny nechtěné outěžky pokrytecky „nosí“ k andělíčkářkám s následky často fatálnějšími. O tom ale lze přemýšlet, to není nic proti Polsku. Ani Itálie není na odpis jenom pro to, co s neplnoletými provádí Berlusconi, jemuž šestnáctý Benedikt tuhle nedávno upřímně děkoval za organizační podporu při beatifikaci Jana Pavla, ačkoli i pod dlaní tohoto charismatického Poláka, co má teď (a víceméně právem nakročeno na“světce“), zůstává pachuť nedořešeného krytí pedofilů uprostřed přečisté budovy Jedno-církve. Ale o tom se smí mluvit a má! Náš prezident zase krade propisky. Nestatečně, uličnicky, s plezírem. A jeho poddaní už zase anebo dávno dávínko ztratili naději ve změnu (tj. v sebe a svoji odvahu k pravdě), a tak to zalévají pivní demokracií. O tom sice nemá cenu mluvit, ale smí se.

Na Izrael dopadají podomácku zbastlené rakety, není nic příjemného zajít si na diskotéku, která skončí výbuchem. A na auta s těhotnými mamimami střílel ze zálohy snadi jen Amalek (jeho památku budiž vymazána). Nesoudím, protože toto přímo tam nežiji, a tak ani nedokážu posoudit. Ale proč kvůli tomu nemít (anebo nesmět mít) odvahu ptát se, jestli se to v nově zakládaných osadách s tou horlivostí přeci jen maličko nepřehání? Jestli kolaborace levých s ultraortodoxními má nějakou jinou než „koaliční“ logiku? Ostatně – nežije tam ani řada dopeklíčkových expedientů. A pak, pokud hromují, láteří posílají do pekel, pokud pláčou nad sebesměšnějším bebínkem Izraele, pokud irzaelofilsky démonizují islám, pak už to skoro zavání těmi polskými potraty.

Vždyť jsou-li po ruce patřičné argumenty, lze i nešikovnou otázku vysvětlit. Otázka není rouhání. Naopak, je-li „šeol“ prostor či stav bez otázek a odpovědí, pak peklo vytvářejí ti, co soudí a nevysvětlí. Vždyť Izrael není modla. Natož pámbů!. Je to jen moderní, uměle vytvořený stát, který to nemá lehké. Vždyť exil stále trvá. A ve stressu, nemáme-li to tak snadné, naděláme každý zpravidla mnhem víc chyb, než v poklidu a pohodičce. To je zas asi dobré mít na zřeteli, chceme-li se začít divit. Ale když už nás to popadne, tak do pekla nepatříme. Nejen proto, že neexistuje, ale proto, že na údiv máme právo. Dokonce se s ním počítá, vždyť i Vznešení lákal Mojžíše na hořící keř. Nicméně vyučovat své syny a syny svých synů (bez toho, abychom je posílali do horoucích pekel, ačkoli je to někdy fakt dost těžké) je naší povinností.

(psáno pro www.shekel.cz )

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 5.5.2011 14:33 | karma článku: 11.91 | přečteno: 1745x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jeřábek

Politická korektnost a její první oběti v ČR

Chytajíce za ocas západní módu, i my se začínáme pozvolna nořit do hájemství světa regulovaného tímto totalitním nástrojem obšlehnutým z románu. První oběti: Romové

17.2.2019 v 21:15 | Karma článku: 24.80 | Přečteno: 573 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 193 | Diskuse

Oto Jurnečka

Jak to ta Jourová jen myslela?

Komisařka Jourová poskytla rozhovor serveru iDnes a posteskla si, že si únie dělá starosti, aby nebyly na sociálních sítích ovlivňovány volby.

17.2.2019 v 15:38 | Karma článku: 39.23 | Přečteno: 1517 | Diskuse

Marie Voříšková

Zdravá rodina

Podle ČTK Evropě hrozí největší nebezpečí za 70 let,klasici varují před populismem.Podle §3 o.z., ale naše “Soukromé právo chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny...

17.2.2019 v 10:12 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 347 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 28.74 | Přečteno: 849 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz