Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nedostal na předloktí, vyfasuje jindy...

21. 08. 2011 15:51:02
Představte si, že vezmete konvičku, kolík a sadu afrikánů anebo věneček voskových chryzantém a zajdete si (jednou do roka, pokud vůbec – to jen na venkově a na Moravě se chodívá častěji) na ten „váš“ hrob. A přímo na lícové straně, tak, kde si vaši předkové nechali vytesat. „Zde leží rodina ...“ se stkví numero jak kráva!!

Pravda jen numero a pouze křídou. Takový hákenkrajc anebo schematická značka dámského přirození sprejem by byly horší. Ale i kdyby jen numero a křídou. Nepotěší .. A vedle taky. Nastojte! Takhle necitlivě je počmáráno celé svaté pole!!

To, že to odnesli i sousedi, uklidní. Čmáranec patrně nebude nic osobního. To, že je křídou poprzněn hřbitov celý, dává tušit, že se tu pracuje systematicky. Že by výzkum? Ale stejně – to musel ten pitrýsek čmárat tak hulvátky přímo do dopisů tesaných s láskou jako vzkaz pro anděly? Vždyť ačkoli jsou ta numera udělovaná duším o sedmdesát let mladší než ta odporná, co se sázela na předloktí, a my dnes žijeme dobu virtuálního chaosu, ale ani dnes se žádný systém (ani ten vědátorský) bez numer neobejde, přeci jen – virtuál nevirtuál – náhrobek je 3D objekt a má třeba i boční anebo rubovou stranu...

Na pitrýska se hněvat nelze. V rámci darkej šalom (cest pokoje) mu přiznejme především tu správnou pohnutku vykonat něco dobrého pro ty v prachu spící dušenky, pozoruhodné ovšem je, že to nevadí partičc, která si říká spolek přátel židovské kultury. No pěkně děkuju za takové přátele, kteří se o „spřátelenou“ kulturu zajímají jen do té míry, aby jim to neslo.

A nejde jen o kulturu židovskou. Kdysi snad všechny – každá po svém – respektovaly tajemství a důstojnost mystéria smrti. Proto se podle halachy na hřbitovech leccos smí a leccos nesmí. Část z těch ustanovení je dána právě velkolepostí oné vesmírné brány mezi oběma světy, tedy striktním oddělením života a smrti. Sem patří otázka stromů, ohrazení hřbitova, údržby a důstojného vzhledu pohřebiště.

Druhá je diktována respektem k mystériu toho, co dnes ve virtuálním světě úzkostlivě vytěsňujeme – totiž smrti, která není projevem selhání v rámci tolik uctívaného „keep smilingu“ a „coolness-stylu“, ale je jen branou přechodu. Do vyšších studoven. A sem patří např. stanovení předepsané vzdálenosti pro výkon profánních činností (jedení, kouření, spánek a soulož), jež na hrobové prsti vykonávat nelze, také předpisy o pokrytí hlavy, dobytku a zvířatech a také i předpisy o meditaci alias modlitbě.

Ale na některé základní skutečnosti nepotřebujeme halachu. Respektive halacha neřeší nic jiného než právě ty základy člověčiny. I bez halachy stačí jen ty „afrikány“ z úvodu, respektive staré dobré(údajně rabi Akivovi připisované) pravidlo: „Co nemáš rád, druhému nedělej!“

Tóra je naštěstí laskavá a je naprosto daleka toho, aby vpašovávala nějaké halachické přílepky do zákonů, na kterých spočívá dech vesmírů. A tak se andělé (na rozdíl ode mne - bytosti neandělské) na falešný spolek přátel nezlobí. Vždyť neznalost zákonů (alespoň v jidiškajt) - omlouvá! A to, že se někdo za něco deklaruje ať už za tzv. „praktikujícího“ anebo za „přítele“ , ještě zhola nic nevypovídá. To je jen kostým,nálepka anebo deklarace. Důležité je poznávání a na jeho základě pak čin.

Co už ale nepříjemné a krapánek zhovadilé je, že pitrýskova čísla sledují houfečky návštěvníků očíslovaného krchova, kteří kroutí nevěřícně hlavou a kladou si stejnou otázku jako já. Co je to asi za hovádko, kterému chybí byť jenom bazální cit pro pietu? Ať už vůči spícím anebo těm, kdo za nimi přicházejí ještě zaživa. A ještě za to platíme, abychom koukali na počmáranou krásu? Vlastně – o co jde. Vždyť to holt byli jen židi? Dávno mrtví lidi? Jakási statistická a dokumentovatelná čísla.

On je brzy smyje déšť. Přestanou bolet a pitrýsek snad propříště už zvolí decentnější formu své dokumentace anebo sebeprezentace (?). Pitrýsek je v pohodě. Nicméně od přítele očekávám, že se mne pokusí poznat a respektovat. Ne, že si mne zotročí a očísluje. „Přátele“ rekrutující se z té druhé kategorie je prozíravé smýt, ještě než zaprší. A přátelé „kultury“ a dokonce i nejbližší tamní obec židovská mají asi docela jiný pohled na čísla a patrně naprosto nulový ohled vůči člověčině. I to je nutno respektovat. Nicméně zároveň stojí za to zkusit to změnit... (Pozdrav z letošních prázdnin v terénu vám posílá –acb-)

(psáno pro www.shekel.cz )

Autor: Jaroslav Achab Haidler | neděle 21.8.2011 15:51 | karma článku: 6.58 | přečteno: 1098x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 917 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1915 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Lenka Hoffmannová

O sedmidenním svátku sukot, který dnes večer začíná

Svátek sukot začíná v noci 15. dne měsíce Tišri, kdy je měsíc v úplňku. Slaví se 7 dní a přechází hned do svátku šmini aceret/simchat tora.

24.9.2018 v 11:58 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 110 | Diskuse

Karel Sýkora

European Jazz Trio – Last Tango In Paris

The European Jazz Trio, comprising Marc van Roon on Piano, Frans van der Hoeven on bass and Roy Dackus on drums has been recording and performing since 1995, when it released a CD of Beatles' songs in fresh arrangements.

24.9.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 |

Karel Sýkora

Radiotéka

Český rozhlas má mobilní aplikaci Radiotéka – audioknihy do kapsy pro iOS a Android. Aplikace, kde nabízí zdarma klasická díla i kvalitní bestsellery české a světové literatury.

24.9.2018 v 7:41 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |

Richard Mandelík

Dvořákova Praha 2018

Letos několik koncertů se světovými interprety a několik zajímavých osobností v sólových vystoupeních i s taktovkou. Skladby nečekané a obohacující. A dva velmi mladí a půvabní. A jedna krásná Alenka.

24.9.2018 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Karel Sýkora

PowerWolf – Sanctus Dominus

Powerwolf je německo-rumunská power metalová kapela, která je aktivní od roku 2003, kdy ji založili Matthew a Charles Greywolfovi. Skupina je známa pro svůj temný vzhled (kostýmy a používání tzv. corpse paintingu).

23.9.2018 v 19:59 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 113 |
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.cz