Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chucpe jako řemen

22. 09. 2011 17:40:38
Tak tu máme zase program. Program jako řemen, protože každý balík je potřeba pořádně převázat. A naše děti a dětičky to jsou balíci na budoucí dojení. Tož to dostanou povinně.

Na první pohled vypadají všechny dosavadní školsko-vzdělávací akcičky pana (dnes ještě) ministra Pavla Dobeše obrovsky moderně, objevně a altruisticky. Zda se za nimi náhodou neskrývá jen správný „tah na branku“, tj. přesun zájmu podnikajících politiků a jejich kmotříčků od betonu k virtualitě, to prokáže teprve čas. Ale i to je docela možné, když zadlužená republika proinvestovala tolik do „státních web-maturit“, ale dosud neprovedla „chešbon“ – vyúčtování celého mega-projektu. A namísto toho plánuje dokonce i naprogramování a očipování důchodců a všech, komu poskytuje podporu. Web je mocná velmoc a rozdává informace za pusinku. Co zdražit a o kolik nám poskytují „svodky“ ze všech registračních pokladen – a že to funguje, to vidíme na pultech denně. Prostě šups nahoru a nikdo se s tebou nebude bavit. Zapomeň na gripeny, zapomeň na Kapschy, jen sáhni hlouběji do kapsy, protože rohlík a mléko potřebujou i tvoje děti. Ale u ajťáků, se kilometr megabitů měří hůř než dálnice...

To, co děti potřebují, je podle pana Dobeše a) naprosto správně: volnost při vzdělávání zároveň se stanovením jakési spodní hranice vědomostí, které by znát měly. To lze rozhodně (i nepopulisticky) podepsat.

Pak je tu ale také Dobešovo b) – a to je chucpe jak vepř. Zatímco se školám uvolní při vzdělávání ruka, a stát jim bude žvaninkat jen do základních předmětů – ostatní ať do děcek narvou buď mimoškolně (zadarmo) anebo kreativně (zadarmo) v rámci studijních programů, přibude zcela nový „diktát“. Vedle jazyka, jazyků a matematiky dohlédne Dobešův stát na „výchovu k národní hrdosti“.

Pan ministr do médií „ukákl“, že plánovaný povinný předmět skutečně hodlá seznamovat omladinu také s negativními stránkami české historie a samozřejmě také s tím, v čem Češi hrají ve světě prim. Už aby to bylo. (jak ty učebnice, tak i ten primát J )

Docela se těším, až mláďata přinesou ze školy první učebnice. Dozvíme se v nich také o lidských pochybnostech a fatálním rozčarování pana Mistra Jana? Rehabilitujeme zrzavou lišku císaře Zikmunda? Dozví se, že i autor Novosvětské se podobě jako Anita Langerová stal jen rukojmím „hitmakera“ (u Dvoříka to byl pan Simrock). Poznají, jak se naše malá česká „cizoplachost“ řízeně (jen kvůli penězům a závisti, navíc s požehnáním hradu a zadního kamrlíčku paní Bátoryčky) mění v organizovaný rasismus? Že lhát je normální – protože to je ta pravá ekonomická multi-kulti „pravda“, a že i krást sem tam nějaké to propisovací pero, je jen projev naší lidské „křehkosti“, zejména, pokud krade někdo, kdo je tak cenným Čechem? Že kultura rozhodně není vzdělání, altruismus, péče o stáří a naše nemoci, ale především nedotčený zevnějšek, ten kvalitní „trendy“ nátěr na dostatečně hroší kůži, která – až na nás všecko praskne - ustojí cokoli? Budou ty státem dirigované směrnice o národní hrdosti obsahovat také jakési vnitřní tušení morálky? Ne té šosácké, dvě století unavené a jako bizoní uzel přežvýkané D.O.S.T-morálky, ale skutečného „mravna“?

Ale i tehdy, kdy se stát pokusí o to druhé, i tak to bude a zůstane chucpe, dokud se neumravní a nezmravní celé kontaminované duchovní ovzduší, ve kterém ty děti budou do patrně „optimalizovaných“ škol docházet. Rovněž by mne d.o.s.t zajímalo, jak bude „stát“ k „národní hrdosti“ vyučovat cikáňata. Na co vlastně budou smět být hrdá ta? Anebo budou speciální školy vyučovat o speciální hrdosti? Na segregaci, šovinismus, na povinný glajchšalt?

Je docela možné, že s blížícím se datem 2012 – tedy plánovaným „koncem světa“ pragmatismu, začíná mít to lidské v nás jakýsi šestý smysl pro humor a mystifikaci. Vždyť celé to „bububu“ o dluzích a krizi je paradoxně vážně jen mystifikací. Je úsměvné, jak naše katastrofické dluhy přestávají mít jakoukoli validitu, protože až to rupne, půjde jen o kus brambor a pitnou vodu. Žebříčky hodnot se „přestrukturalizují“. Přestaneme krást „na dluh“, a začneme si krást ty brambory. Možná i na dluh (úkor) života těch s políčkem.

Jenomže prozatím je třeba ještě držet krok. A pan Dobeš pochopil, že čím více bude vodu čeřit, tím lépe se nikdo nepřijde poptat na podstatné. Na morálku. Na to, proč jsme prošustrovali budoucnost těch k „národní hrdosti“ vychovávaných dětí tunely namnoze „hrdo-prostými“. A proč takto spolu s dluhy paní Ekonomice vršíme také daleko fatálnější dluhy do hrobu se chystajícího „holého zadku“ panu Panovníkovi...

Naštěstí není všechno jen o ministrech a o médiích. Je to totiž jen ten špatně placený a čím dál „optimalizovanější“ učitel, kdo do dětí nakonec něco skutečného zaseje. A učitelé konstatovali – rovněž se smyslem pro humor: „Přežili jsme už nejrůznější vzdělávací programy, přežijeme i tu hanebnou a nestydatou národní hrdost. Pokud nás stát vůbec přežít nechá ...“

( psáno pro www.shekel.cz )

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 22.9.2011 17:40 | karma článku: 11.31 | přečteno: 1129x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 917 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1915 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

ján sliacky

50 sirotků (tak trochu kupecký pohled)

Hýbe blogem, médii. Nechávalo mě to chladným, jako všechna tzv. aktuální rádoby politicka témata (i když tady jde o konkrétní lidi...).

24.9.2018 v 12:33 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 145 |

Vladimír Kroupa

Jožo, zvaný Džegy, odešel…

Pamatuju si ho docela dobře, menší, šlachovitej kluk, s úsměvem tak širokým, jako by mu kušnu někdo natrhnul. Byli jsme vedle sebe hodně dní a nocí, společně s dalšími kluky jsme prožívali něco, co by se dalo nazvat předpeklí...

24.9.2018 v 10:56 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 618 | Diskuse

Milena Zelenková

Mzdy a jejich záhady

Zdá se vám divné, když nově nastupující zaměstnanec dostane mzdu o několik tisíc vyšší než, ti kteří na tom samém místě pracují roky? K tomu nepočítaně bonusů, včetně náborového příspěvku? Zatímco ten stávající ostrouhá. Proč?

24.9.2018 v 8:30 | Karma článku: 14.96 | Přečteno: 669 | Diskuse

Martin Faltýn

Starosti při ranní kávě

Ale číst to můžete třeba při večeři... nebo ke svačině nebo taky vůbec ne. Ale: také probíráte ráno důležité starosti, co vás jako spolužijící osoby či rodinu trápí nejvíc? Jako třeba u nás dnes ráno.

24.9.2018 v 8:08 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 181 | Diskuse

Barbora Veselá

Cirkus jménem GDPR

Hádanka. Jak na školkové nástěnce se dvaceti výkresy najdete výtvor vašeho potomka? Podle jména. To je přece jasný. Až na to, že na nich dneska už žádná jména nenajdete... nebo aspoň ne zepředu.

24.9.2018 v 7:00 | Karma článku: 37.93 | Přečteno: 2504 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.cz