Hegeriáda naruby ?

5. 01. 2012 17:22:00
Lidičky, začíná to fungovat. Vrchnost má už ultra-bobky. Díky všem (sedmi) statečným. Jak se pozná, že se bojí? Sledujete dobře cvrkot na magistrátech a úřadech této požehnané kotliny mezi Sudétou a Gabrétou?

Zástupkyně primátora v Brně má dvě koncepce, ale žádnou nesdělí lidem. Když se zeptáte, jak si to může dovolit, když tam od toho je, chtějí po vás především třikrát nějaké „náležitosti“ a potom pochopitelně poplatek. A horentní.

Pan Vraspír „poctivě“ vyhraje konkurs na ředitele jakéhosi střediska a má taky koncepci. „Tu nejlepší“ – vtipkuje na dotazy tisku, jaká asi tak bude. Když ji ale chcete vidět, abyste se mohli těšit jeho zaslouženým vítězstvím, musíte zaplatit. Za informace.

V parku aktivním pro určité skupiny, se nejprve pokácí za těžký prachy stromy, a pak se jim za další finance ještě (už pokáceným!!) upraví suché větve v koruně. Když chcete mít jistotu, že to není pravda, a že se nekácelo jen kvůli lyžujícím důchodcům (což jsme také směli z úst magistrátu naprosto bezostyšně slyšet :o), musíte zaplatit – a dokonce několik tisíc.

A také v pracovnách paní Vaňhové se nezahálí. Místo aby se Rada ústeckého kraje na svém prvním tohoto-ročním zasedání zamyslela, jak nás lidi informovat, jak nebezpečné a jak finančně výhodně (ovšem jen pro někoho) je spalování sajrajtů v Čížkovicích a proč se tiše a vyčůranou ochmatikou povolilo prolomení těžebních limitů pod Jezeřím, rokovali pod číslem 3/94R/2011 – no o čem jiném, než o „upravě úhrad nákladů za poskytování informací“ ....

Že by to jednoho namíchlo? Naopak. To je absolutně super. Znamená to jen jediné. Lidi se začínají ptát, a vrchnosti je to nepříjemné. Dokud se nepodaří jako v Číně a v Severní Korei odstřihnout nás od webu a „zkoalit“ podobně jako zákony o pilířích také dosud platný zákon o poskytování informací, pokoušejí se házet klacky pod nohy alespoň takhle, protože ne každý normální člověk má chuť platit za zboží,které pak dodají již s pomačkaným obalem, zmateční anebo s prošlou dobou spotřeby. Zdražování poplatků za informace napříč veřejnou správou je spolehlivým signálem, že nás vrchnost potřebuje před pravdou pečlivě chránit (pokud tím nechrání jiné) a hlavně, že má strach už dokonce i z otázek, když teď rupe jeden skadnál za druhým. Tady už nejde o štěnice, kterých má paní Kristýna Kočí plnej kvartýr, tady už jde i o jejich bezpečí a korýtka.

Proto navrhujeme: Hegeriádu naruby. U pana ministra musí taky každý nevolník platit jak mourovatej, ale jen do výše 5,000 ročně. (Máte tu nepříjemnou drzost žádat svého oblíbeného doktora o účtenku tak jako asijské obchodníky v asia-marketech ?! Já moc ne, ale kvůli panu Hegerovi a podezřelé VZP to asi letos dělat začnu – uvidíme, třeba se to šikne). To je jen dobře. To jsou tzv. „regulační poplatky“, které regulují obrovský zájem nás „kulichů“ o kvalitní a tak potřebné služby. I náš enormní zájem o nadstandardy, které bychom měli dostávat víceméně standardně, kdyby se nekradlo jinde.

Nicméně, právě proto, že těch tázajících se občanů, kteří uplatňují svůj zájem o informace, prozatím není tolik jako „kulichů“, co kdyby státní aparát (živený a placený z již krutě odevzdaných daní všech „kulichů“ i bosohlavých zvědavců) zavedl „Hegeriádu naruby“. Tj. do výše pěti tisíc na osobu poskytujeme informace transparentně a zdarma, a teprve po vyčerpání limitu (čehož dosáhnou ledva notoričtí kverulanti, jak učí fašounek z Hradu) by se informace a jejich nosiče zpoplatnily?

Že má ten princip svoje mouchy? Ovšem, ale samé pozitivní. Stát a jeho šíbři budou takto moci buď vymyslet další virtuální tunel (podobný státním maturitám, IZIPU a v neposlední řadě i jednotné evidenci dávek) anebo konečně půjdou tou nejpřirozenější a také nejlevnější cestou. Všechno přehledně, srozumitelně a transparetně zavěsí na weby, které jsme jim už zaplatili.

(p.s. prolinky jsou aktivní jako u wikiny, bližší informace ke kauzám a tématům získáte pod nimi o)

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 5.1.2012 17:22 | karma článku: 21.57 | přečteno: 1534x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 361 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 17.86 | Přečteno: 476 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 507 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 527 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 1209 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz