Zatraceně smutnej frajer

2. 01. 2013 20:57:27
Je to frajer, pokřikují s jásotem grázlíci propouštění z ústavů s určitou ostrahou. A tím frajerem mají pochopitelně na mysli to ješitné „cosi“, co už deset let sedí na Hradě, aby nás přesvědčilo, jak vlastně prezidenta vůbec nepotřebujeme...

Nechci se o starouška otírat přespříliš. On se do něj teď asi pustí každý druhý blogger. Takže to podstatné - že jde o další a zcela účelový ješitův truc, že je pošetilé oslavovat dvacet let samostatnosti výsměchem právu, anebo že děda nemá na „Odcházení“, a tak se pouští do „Zametání“, to asi cítí a bude glosovat každý. Zbytečně tedy vylévat vodu, které je dost.

Rád bych se ale podíval na hořký smutek Klausova frajerství. Musí to pro něj být skutečně obrovské utrpení být tak dlouho (celých deset let!!) po Havlově odchodu z trůnu pouhou šedou myškou sepisující rok co rok svoje Paměti, sloužit leda jako česká kuriozita na globalizačních summitech a žít den co den po zbytek života s mindrákem, že ho Havel vždycky a ve všem přezáří, přesvítí a ztrapní. Že je jen pragmatická a morální nula. Že pomine. Že je vlastně už dávno mrtvý zaživa.

Proto se jako král (nebo spíš králík) se žlučovými kameny obklopuje dvorními šašky, kteří mu to kýžené zrcadlo nastavují. A dokonce kromě zrcadla nastavují i svoje obličeje a zadky výsměchu a kopanců lidí zezdola z Jeleního příkopu, když s pokornou arogancí tlumočí myšlenky a sny pana Ješity jako svoje.

V souvislosti s novoroční amnestií , kterou tenhle „frajer“ nabídl svým obdivovatelům, nelze nevzpomenout tu nešťastnou Havlovu. Vždyť chladně a střízlivě vzato je ta Ješitova společensky méně nebezpečná. Maličko se zvedne pouliční kriminalita, pár skutečných grázlíků se spokojeně otřepe, ale nikdo asi neublíží žádnému miminu.... Ole je skutečně tak společensky bezzubá? Z pohledu nebes (či morálky a logiky) je daleko horší.

Ta Havlova mohla být totiž dokonce i nakrásně populistická. Ale mohla být taky především naivní. Ten člověk (a to slovo píšu s obrovskou úctou) věděl, co to jsou za svoloč komunistické kriminály. Ta dnešní je špinavá a ulepená mindrákem. Mindrákem stylu : „Zase plivnu na Havla!“

Je ale ještě daleko horší. Zloděj per tu vypouští nejen zlodějíčky, kteří ho za „frajera“ považují a deklarují mu obdiv jenom těch prvních deset metrů od vězeňské brány, ale osvobozuje i kostlivce z devadesátých let, jejichž odsouzení a vyřešení by pomohlo našim duším přesně k tomu, co nám Havel poskytoval. Navzdory jeho krátkým kalhotám a zahýbaní Olze. On totiž věřil na morálku. A na odvahu k pravdě.

Klaus neposkytuje nic. On se jenom mstí. Zákeřně, dlouho. Jako žlučník anebo slinivka. Číhá, nezapomíná a potom udeří.

Co ho z toho usvědčuje? Gasparovičova amina, která pochopilelně není tak sofistikovaná jako Klausova a zahrnuje vlastně jen pár případů. Ale jako to symbolické prezidentské plácnutí do vody přesně stačí... Dále Klausovo totálně nehorázné tvrzení při intronizaci nového vrchního soudce, že doufá, že soudy (podle Klause nenávidění soudcokrati, kteří z něj udělali blbce) budou „napříště soudit spravedlivě“. (Mezi řádky zašveholeno: Proto dávám amnestii, protože jste to pokazili, pánové...).

Jak si může ten stařík, tolik se ohánějící demokratickými principy a hlavně politickou korektností dovolit takové obrovské faux pas? Pan Mindrák naznačuje, že soudy soudí špatně!! Aniž by si počkal na to, kde je ne-li pravda tedy alespoň morálka? Jenom mentoruje? Anebo opravdu zametá? Jiná svá pera, jiné turnikety, jiné své prohry ?

V souvislosti s oběma „aminami“ se pak nabízí ještě jedno srovnání. A díky němu by nám mělo být ješitného dědečka líto víc, než chudáka Jóba z bible. Vždyť on, lidsky i politicky vyšeptalý jako vyšisovaný barchet, fakt žije už celých deset let v příšerných mukách... Nikdy tu nebudeme mít Klausovo letiště, Klausovu knihovnu si musí, chudák, koupit sám stejně jako svoje Sebrané spisy... A co je úplně nejhorší - za jeho lafetou nepůjde skoro nikdo. S výjimkou jeho nejbližších (což je pro mne svaté a nechci se tomu usmívat). A pak už jen pár klasických plaček, fotografů a stafáže státních funusů. Ale tomuhle „frajerovi“ nepůjdou poděkovat ani ti, co teď během ledna za vrátnicemi věznic jásájí...

Ano je to frajer. Ale ubohej, svíjející se závistí a zatraceně smutnej frajer.

(psáno pro portál Shekel)

Autor: Jaroslav Achab Haidler | středa 2.1.2013 20:57 | karma článku: 40.52 | přečteno: 7157x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 416 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 497 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 521 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 533 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 1217 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz