Hlava smrdí od ryby

15. 01. 2013 0:02:37
To je zase řečí a řečí o tom, které že to „menší zlo“ za deset dní zvolit... Ale to je naprostý omyl. Už není co! Každá hlava smrdí od ryby. A co tam budeme mít, to je jen a jen náš obrázek vlastně už nyní Tou rybou jsme my, takže žádná volba menšího zla.

Že se ti tamboři nestydí! To bylo kdysi taky billboardů: „Kdo nevolí, volí zlo!!“ - a kdo dneska nám řídí školství a kraje? Komanč! A s požehnáním ústavního soudu. Já prostě zlo (ani to menší) volit nechci.

Vždyť ono se zase až tak moc nestane. On žádný stromek neroste do nebe. Ostatně to, co tam bylo předtím, nastavilo tak vysokou laťku, že by jeden věřil, že horší to už být nemůže. A pokud se zase vbrzku od přímé volby neuteče, nehrozí, že jedno z těch zel tam bude taky přes deset let. Takže ať se tam ocitne Petr nebo Pavel, první zkušenost s prezidentskou volbou jsme si udělali, a tak nejbližší repríza snad už bude promyšlenější...

Takhle si tu hlavu zvolila ryba. Ryba nechce státníka, dokonce ani politika a reprezentanta sebe sama. Ryba dokonce nechce ani slušnost ani modernější vizi (obě 16-ti procentní hlavy. rybě asi stačí zábava. Ryba dokonce, možná také kvůli ješitné, komické a nereprezentativní hlavě posedávající na Hradě posledních deset let a dost možná díky naprosto nulové znalostí ostatních hlav států (snad s výjimkou anglické královny a dosud neskonavšího Fidela), má pocit, že prezident je něco nepotřebného. Dělá to ostudu, občas štípne pero a pak dává amnestie. Někdy udělá nějaké to veto, a to pak zkoalení přehlasují, a když ne, tak to zase přehlasují jiní zkoalení. Takže vlastně o nic nefrčí. Rybě je do hlavy celkem pranic. Ryba potřebuje zábavu. Trochu recese. Ryba to jen zkouší.

Takže, milé šupinky a rybí kůstky. Bez vás by se ten náš český Leviathan nemohl pohybovat vesmírem, každý z vás jste na svém místě a potřebný. Důležitý a cenný. Ale vesmírem se potřebujete pohybovat i vy – jako jedineční jedinci. K tomu si ovšem nepotřebujete lhát do kapsy nic o větším a menším zlu. Cítíte-li Petra nebo Pavla jako zlo, tak už nikam nechoďte. Stejně tam jeden z nich nakonec přistane – a vlastně proti vašemu svědomí.

To máte jako s Martinem Chodúrem. Nezpívá asi špatně, ale kdyby ho nevyrobila reality show, zpíval by stejně dobře, ale jen někde v garáži. Miloš možná lépe žongluje (bonmoty), Karel má zase talent. Podle počtu sms-ek zaslaných právě na jejich soutěžní číslo, jste mohli reality show ovlinit a skutečně se tak i stalo. Protože prezident přeci nemusí být ani slušný, ani s pevným názorem, ani co nejméně pošpiněný tím, na co jinak – pokud zrovna neběží reality show – nadáváme po hospodách, až se zelenají nejen hory, ale i luhy a háje.

Proč bychom se netěšili? Nějakou hlavičku mít budeme. Už nikdy (prozatím) to nebude záležet jen na správně rozhozených pašalících pro cucáky z penězovodů, nedůstojném pobíhání ze sněmovny na chodbu, nákupu předem zkorumpovaných „rebelů“. A jestli budou ve finále profitovat Lukoil anebo Duka? Vždyť je tu hromada jiné práce na dobrých deset let dopředu a on ten prezident toho zase tolik nenadělá. Hlavně aby nekradl pera. Takže alespoň v tomto ohledu, vážně o nic nejde. Zejména, když vlastně nebylo příliš z čeho vybírat. A co se vybralo je dokonalý obraz a zrcadlo naší společnosti. Makám od vidim do nevidim, a když už nevidim, tak si zapnu bednu, a panečku, co tam nevidim ... Pak to, co vidim, proberu v práci a vidim, že i druzí to tak viděj. Ale prstem nikdo nehneme.

Je maličko smutné, milá rybo, že se body sbírají a ztrácejí jen díky té popracovní reality show. Ale nejsme v tomto ohledu na celé Kouli zdaleka jediní. Asi se nám po morálce a pevnějším postoji příliš nestýská. Vždyť už i to Danone a Yoplait volíme především podle ceny. A pro dluhy si už dovolené a budoucnost vybíráme zase jen prstem po mapě. (A na Facebooku).

Ale na naši obranu - ono totiž nebylo moc co vybírat už ze začátku, a tak to ani nemohlo dopadnout slavněji. Vlastně nám tu končí jeden zábavný pořad. A okolo nás jsou docela jiné starosti. A další se teprve připravují.

A díky všemu, co se tu stačilo semlít, jsme vlastně přeci jen výš a bohatší. Je docela fajn vědět, že neexistuje žádný předpis ani zákon nařizující, že by hlava musela viset. I to je bod k poznání. Možná se konečně zamyslíme i nad tím, je-li vítěz „kalamity show“ pořád ještě monarchou anebo především spoluobčanem, takže by mohla dokonce doznat určitých smysluplných úprav i naše „křehká“ ústava. Nu a za pár let (ještě zadluženější, ještě vytunelovanější a dokonce i reálně chudší) zasedneme k obrazovkám a budeme sledovat, jak neodolatelně jsou právě ti naši favoriti rozšafní a jak jim to odsýpá pod „palbou“ někdy monotematických, někdy dokonce úchylných moderátorů.

Vždyť je to jen hra. A hravost vesmír zušlechťuje. Dokonce prý i Sladký požehnaný si dvě hodiny denně pohrává. Shodou okolností s Leviathanem... Ale nelžeme si do kapsy, že je nutno volit mezi zlem a zlem jen podle jejich velikosti. Zlo se volit nemá. „Položil jsem před vás dobro a zlo. Život a smrt. Miláčkové moji, moc vás prosím: Volte život – píše se v jednom prastarém dopisu. Takže pokud chcete posílat další sms-ky, jen do toho. Ale pokud chcete volit menší zlo, abyste zamezili většímu, posaďte se, udělejte si dobře a přemýšlejte – co by se dalo udělat pro to, aby se dalo volit dobro... Cesty němu přeci někudy vést musí. Stačí jen vědět, co chci a nelhat si do kapsy...

Autor: Jaroslav Achab Haidler | úterý 15.1.2013 0:02 | karma článku: 25.33 | přečteno: 2242x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 416 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 497 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 521 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 533 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 1217 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz