Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Red heat v mrtvé ODS

11. 05. 2013 14:22:30
Je to jen názor. Jednoho člověka. Soukromý. Nelegitimní. Měl bych ho respektovat, ale jednoduše nemohu. A tak běžím s kusem vápence k zadní stěně svého baráku, abych se tam svěřil leda tak svému „deníčku“. Dotyčný člověk je však vedle svého lidského rozměru také reprezentantem. Je totiž zároveň celou tou dnešní dobou, svým trvalým „koalením“ a rovněž tesáky vlčáků ve svých vlastních řadách poměrně unaveným politikem.

. Nicméně politikem. A ke všemu komentujícím exces jiného (možná nalitého, rozhodně s chutí bumbajícího) politika. A komentujícím událost velice nebezpečnými slovy.

Protože pokud ostrůvek negativní deviace, portál I-dnes nelže, měl pan Bohuslav Svoboda prohlásit, že podle jeho názoru „nikdo nemá oprávnění hodnotit svého prezidenta.“ Ani když si půlka vesmíru myslí, že je to obyčejný sedlák zavirovaný alkoholismem.

Pane Svobodo, myslet si to můžete, ale nahlas to, prosím pěkně, neříkejte. To už totiž zase nepříjemně páchne totalitou. Anebo něčím ještě daleko horším. Pravda, tam u vás v ODS (zejména té pražské) se lze dočkat všeho. Tak proč ne i rudého horka odněkud z Koreje. Ale nedobře se mi to poslouchá. Nedobře se mi to čte. Proč nesmím hodnotit trapas a ostudu jako trapas a ostudu, jen proto, že se jí dopustil nějaký prasident?

A pokud jste jako doktor s empatií pro lidské slabosti chtěl naznačit jen to, že ten pán holt sice jede na etanol, ale každej máme na oplátku svých chyb taky plnou vanu, měl jste prohlásit: „Nikdo nemá právo kritizovat druhého, dokud ho nepozná cele a nezamete si především před vlastním prahem.“ Ne však šířit ten Váš odporně ideologický (nakrásně třeba jen osobní) koán.

Nicméně samotný fakt, že křehcí jsme sice všichni a jen tu a tam někdo se stane prezidentem, nemůže automaticky znamenat, že chová-li se dotyčný před svým zlovením, po něm a dál a dál, žel, jako prasident, že to snad nemám vidět? Zakázat si přemýšlet o jeho pohnutkách a chování a volit mezi pravdou a politickou korektností jen proto, že je to prezident?

Navíc, co když byl politik naopak skutečně utahaný? Opravdu na něj něco lezlo? Je to už také pán v koruně šedina a objímání dubisek na Vysočině mu musí zákonitě chybět. Nehledáním pravdy, jen proto, že nemáme právo, na něm pak zcela nespravedlivě ulpí psí hlava, že bojarsky popil, zatímco on, chudák, nechtěl připravit svých deset dolních milionů o korunovační atrakci. Ani tím mu ovšem neprospějem.

A navíc je to proti logice věci i pohádek. Dokud se v parlamentních lavicích a u Ústavního soudu něco nepokazí, budeme si tyhle týpky vybírat volbou přímou. Jak mohu volit, pokud nemám oprávnění svého kandidáta hodnotit? Anebo jste tím chtěl trefně naznačit, že tzv. „přímá volba“ je vlastně jen reality show, takže vůbec nehodnotíme „nedotknutelného“ prezidenta, ale jen intelektuální a herecký výkon moderátora a světelné efekty ve studiu?

A na jak dlouho, nám, pane Svobodo, doporučíte respektovat nedotknutelnost prezidentů, kteří se rodí, vyměšují, jedí, pijí a taky odcházejí úplně stejně jako každý obyčejný smrtelník. I Gottwald byl prezidentem! Takže jen pro tenhle fakt, že jím kdysi byl, už nikdy nemám právo vědět, jestli chlastal, kolaboroval a choval se jako vazal diktátora? Prezidentem byl donedávna i Narcis I., a jen proto, že jím byl, nemám právo vědět, kdo zchystal aminu a proč?

A to se Gottwald chudák už dávno rozbalzamoval, a je dávínko na druhém břehu, Ale Narcis ještě žije, bere presidentský důchod a je snad dokonce podle protokolu stále jako prezident titulován? To budu muset čekat, až to s ním švácne na prkno, abych konečně transparentně poznal všechny jeho narcisky?

A ještě něco krom těch pohádek mluví proti Vám, pane Svobodo. I kdyby nakrásně mělo platit, že o mrtvých a prezidentech jen v dobrém, že myslící lidská bytost nemá právo prezidenty posuzovat a soudit (samozřejmě za předpokladu, že soudí spravedlivě a na základě všech dostupných informací), proč totéž Vaše pravidlo neplatí i o prezidentech? A jejich štábní suitě? Nějak vás nebylo slyšet, pane Svobodo, když jak současný president tak i Narcisovi vezíři špinili prezidenty jiné. Ale možná je to jen chyba tisku resp. médií, že Vás o názor nepožádali. Tedy nic osobního, jde jen o princip.

Zkrátka a dobře, pane Svobodo, chápu, že v nejistotě, v jaké se ODS (a pražská zejména) potácí, je prozíravé držet se maximální možné politické korektnosti. Nelze o panovníkovi vytrubovat to, co si dovolí knížecí adjutant, aby pana knížete „pomstil“. Chápu a obdivuji, že se s nonšalancí kvalitního lékaře pokoušíte obejít nepříjemné otázky a vcítit se do člověka.

Je-li to diktováno vaší etikou, klobouk dolů. Je-li to diktováno Vaší politickou „etikou“ a machiavelismem, je to sice už daleko méně hodnotné, ale ať tak či tak, budiž.

Nicméně přijměte na oplátku zase můj osobní názor, podle kterého nikdy nepřestane platit Andersenovo: „Král je nahý!“ I kdyby tím naháčem byl Váš prezident.

Autor: Jaroslav Achab Haidler | sobota 11.5.2013 14:22 | karma článku: 13.59 | přečteno: 659x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 419 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 517 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 913 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1908 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tichý(Bnj)

Největší parkoviště v ČR – dálnice D1

Pokud po D1 nejezdíte, vnímáte jen zprávy o ní. V duchu toho, že většina zpráv je negativních, slýcháte zejména, že dálnice stojí.

23.5.2018 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 93 | Diskuse

Jan Klar

Ta, se kterou teď žiju

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

23.5.2018 v 12:36 | Karma článku: 15.50 | Přečteno: 695 | Diskuse

Pavel Vrba

Lidi, konečně se probuďme

Žijeme v uspěchané době, honíme se za kariérou, za zbožím ve slevě. Nestíháme. Ale rovněž jsme rezignovali na předvídání, dodržování pravidel na silnici, na chodnících, ale i jinde. A výsledek?

23.5.2018 v 12:30 | Karma článku: 18.14 | Přečteno: 721 | Diskuse

Helena Vlachová

Člověk se musí umět prodat

Dnešní svět je hlavně o obchodu o umění se prodat. Proto mi nevadí prostitutky, beru je jako ženy, které zvládají umění prodeje, dokáží komunikovat ústy i tělem, někdy zároveň obojím..

23.5.2018 v 5:45 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 385 | Diskuse

Martina Studzinská

Bolí tě záda? Cvič!

Přesně tohle je věta, kterou určitá ne úplně malá skupina velmi nerada slyší. Cvičit? To zavání námahou. A námahu málokdo vyhledává. Takže jsem pro sebe vyvinula návod, jak cvičit - necvičit. Dovolím si se o něj podělit.

22.5.2018 v 17:14 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 652 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1668
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.