Mlejny snad … ale náhony?

3. 06. 2013 17:04:32
Prý jsou ty Big-Bossovy mlejny pomalé. Sice spolehlivé ale pomalé... Asi to bude pravda, protože dodnes pořád ještě nikdo nevěří, že VZP stojí před bankrotem stejně jistě, jako nedávno Hušák v okamžiku, kdy navenek ještě hrozíval trestními oznámeními.

Ožrala Janoušek jen narychlo zaplatil tučné odškodné a teď půjde dokonce nestydatě „zachraňovat národ“. Zatímco studenti už vytvořili omyvatelné korunovační klenoty z plastu a Klaus s Okamurou se v kuloárech perou o to, čí nově založená strana bude fašističtější. Ale i tohle všecko nám časem pomalu docvakne. To je záležitost těch pomalejch mlejnů.

Zato boží náhony (a každej poctivej pohádkovej mlejn svůj náhon potřebuje) ty zdaleka tak pomalé nejsou. Tam to jde ráz naráz. A boží „stvoření“ zvané člověk je neskutečně nádherné. Zatímco pytluje, fotí si zdymadla, nespí a neví, kdy to přijde, má najednou daleko větší schopnost myslet logicky. Se stejným švungem, jakým dokáže téci rozzuřená voda, mu najednou (rovnou takhle v holinkách na nohou a s Valliem anebo Diazepamem v náprsní kapse) začíná docházet, jak zoufalým rukojmím politických podnikatelů vlastně jsme.

Sebrali nám povodňových stovek za necelých 5 miliard. Z toho 4,6 miliardy se prý investovalo, povídá tuhle knížecí adjutant. Nojo ale kam? A proč jen tak málo? A investovalo se účelně? To už ani neupřesní, ani nezveřejní. A neinvestovalo se jen těch pět miliard. Jinak by nám přeci každoročně nebrali daně, daně a daně. A tak se musíme ptát sami. Nateklo to jenom do betonových koryt a protipovodňových zábran? Které se pak „nějak nestíhají“ instalovat včas.

A když protipovodňovou stěnou za stovky milionů investovaných korun zachráněný a totálně vytopený občan stojí v blátě ve své kuchyni, protože voda zábranou pochopitelně proteče (takhle se totiž chová už do stvoření a něco o tom vyučuje také Pascalův zákon) teprve potom mu politický podnikatel mentorsky sdělí, že stěny jsou tu jen od toho, aby usměrnily valící se vodu. Ze tedy jen vytvářejí jakousi turistickou cestu, aby voda tekla v duchu starého koryta a nehledala si nové. Ale před vlhkostí tapet rozhodně zachránit nedokážou. Proto také opět evakujeme ... Takže dekontaminuj, suš a nezoufej, občane.

Zvláštní, že když šlo o to, prolobbovat tu nejdražší (nejbezpečnější) variantu protipovodňových opatření, nikdo tuto skutečnost tehdy nezmínil. Na to si musíme přijít sami – až u božího náhonu.

U nás v Ústí se do něčeho podobného investovalo jen cca 170 mio (celkem se vším všudy ale cca 600 mio). Ale funguje to stejně. Beton chrání přesně do té doby a té výšky hladiny, dokud se předtím dalo žít a s obtížemi projet i bez „ochrany“. Jakmile se ale voda zvedne pořádně, je beztak všude.

Nejvíc je mi líto všech podvedených tetušek z Děčína, kterým pan ex-primátor Raška nasliboval, že už se vody bát nemusí, jen když mu na jeho kšeft kývnou. Kývly. No tak jim držme palce. Ale příliš tomu nevěřím. Ony jsou tu totiž ještě ty přítoky, s nimiž Raškovy politické potoky nepočítaly.

A nepodsouvejte mi tu teď žádný hyneismus a nezkoušete na mne, prosím, nějaké slinty o politické korektnosti, proč to sem tahám zrovinka ve chvíli, kdy se mám solidárně semknout jenom proto, že to v náhonu nebezpečně bublá!!

Právě že!! Právě proto, že to bublá!! Právě to svědčí mimochodem dokonale, že jsou lidi zase ponechaní až na posledním místě. Nějak to přežijte, zanechte nám svoji laskavou p.t. a také pochopitelně „p.k.“ (= politicky korektní) voličskou přízeň, a řešit – tj. investovat se bude zase teprve, až bude po všem. Ono to zní logicky, ale je to svinstvo.

Proč? Hydrometeorolg oznámí, že v Ústí dojde ke kulminaci hladiny ve středu na něco okolo 10,5 metru, tedy zhruba o metr méně než v roce 2002. A neděli večer nenajdete ani na krajském webu ani na městském webu žádné online informace, žádný online servis portál o tom, co třeba zabalit do evakuačního balíčku, jak přesné jsou prognózy, kdy se mám sbalit a kam, pokud nemám kam. Kdo může komu pomoci, čím a jak, pokud bude ochoten. Ale rozesmátě ustaraný primátor vyfocený v podvečerních hodinách u budování neúčinných protipovodňových zábran, to ano, to si prolídnout můžem... A to se IT systémů taky narvalo tolik, že jsou snad ještě dražší než dnes již klasický kilometr české dálnice!!

A vrcholem všeho, dokonalým znamením, jak nestydatě si s námi ta svá „dolní ústa“ (rozuměj politkcé pr*ele) utírají, je výrok nedávno ještě „zastupujícího“, dnes už patrně úřadujícího „novo-prímatvora“ pro Prahu.

Jména falešníků a zlovolných se prý nemají připomínat, ale jeho jméno ať tu navzdory tomuto požadavku zazní naplno. Bohorovný a patrně neskutečně nahlouplý pan Tomáš Hudeček vysvětluje všechno to dnešní vodní pomatení naprosto kuriózním tvrzením. „Velké toky máme pod kontrolou, letos nám to dělají menší toky. Třeba Botič.

Tak za prvé, Tomáši, uvěřím vám, až mi vysvětlíte, jak může Botič zatopit celý Střelecký ostrov, Holešovice a patrně i Karlín. Co má rozvodněný Botič společného s tím, že se na štelování zábran čeká tak nepřiměřeně dlouho, že Vás nakonec mezi řádky udiveně prásknou dokonce i připravení hasiči a dobrovolníci.

Za druhé bych od Vás rád slyšel, když se tedy investovaly takové miliardy (minimálně těch 4,5 našich, protože moc nevěřím, že stát něco přihodil ze svého, když potřebuje vybetonovat druhý pilíř důchodů), proč tedy ne do Botiče? To ani komunista, a ten přece poroučel větru a dešti, nevěřil, že pámbu bude „pršet“ jen do velkých a „ošetřených“ toků. A když se tedy zpracovávaly všechny ty betonové studie, proč se nepočítalo i s Botičema a spol?

Za třetí – a to se netýká jen Vás a Vašeho polo-hloupého (asi politického) uřeknutí, pane Hudečku, ale pokud nám, pánové, „nám od vody“ zřetelně a transparentně nedoložíte, co jste pro nás od roku 2002 udělali konkrétně právě i s ohledem na Botiče, na info-systémy a lidskou pomoc dřív než to nastane, neměli byste být popotahovaní za veřejné ohrožení?

Zůstaňte si ve svých koalicích, ale nedivte se, že boží náhon mele rychle. A pokud se chcete divit – tak ne nastuplou výmluvou, že za politické čachry a finanční podvody může Botič.

Autor: Jaroslav Achab Haidler | pondělí 3.6.2013 17:04 | karma článku: 19.23 | přečteno: 776x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 396 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 488 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 516 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 531 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 1216 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz