Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekomunistické čistky

29. 08. 2013 0:04:43
Nebudu rád, že komunista opět posílí. Ale asi to nezastavím. A jestli se to nedej Příroda díky dvojici starců Narcisů posune dokonce až někam ke státnímu kapitalismu, bude možná ještě hůř. Ale jedna věc mi v tom současném příliš rychlém mumraji nejde do hlavy. Podle mne nemá logiku...

Proč totiž skoro všechny a zejména ty umírající partaje populisticky sázejí namísto otevření se a formulování konečně nějaké vize sebevražedně jen na kombinaci strašení před opětovným nástupem totality a spolu s tím jedním dechem také na variantu tzv. očisty své vlastní partaje skrze slušné lidi. Jakoby neuměly zametat. Před vlastním prahem.

Anebo naopak zametat chtějí? Své vlastní staré kostlivce a prohřešky? Nežijeme už dvě dekády v totalitě osobních zájmů politických podnikatelů? A nebyly to snad právě všechny ty Grippeny, IZIPy, S-karty a Openkarty, VZP nad bankrotem, prachaření a rozkrádání evropských dotací, co komunistům zvýšilo preference? A čím vlastně straší a proč? Jestliže by se dnes po všech těch koaličních svinstvech, skandálech a tunelování díky novým a slušným lidem mohly nějak změnit všechny pseudo-demokratické partaje, proč by se díky týmž slušným lidem nezměnili i komunisti? Ale kvůli těm se ovšem drží hladovky a pořádají demošky!! Proč? Jen proto, že to byla (a podle mne stále je) zločinecká organizace? Ústavní soud ji ale posvětil. O co méně zločinecká je taková ODS, TOP-ka anebo ČSSD?

A druhá věc. Co je mi platné, že budu ve svém okolí známý jako skutečně slušný člověk, že budu mít třeba i potenciál něco změnit a rád bych to taky prosadil, když setrvám v otevřené, pomyslné (anebo dokonce stínové) společnosti takových osob, jako například tu pana Čunka, onde pana Drábka, tu pana Kuby, Béma a Vondry a tu a tam pana Zemana či firem Šulc, Vaňhová a Kouda!! Nedělám přesně totéž, co vyčítám komančům??? Jako bych se minulosti nijak neštítil, maximálně se od ní verbálně distancuji. Tím ale minulost vlastně schvaluji a odmítám za ni nést odpovědnost!! „To jsem přeci tehdy nebyl já, to byli ti druzí. Já (a my) jsme už úplně jiní, noví, moderní. Hlavně nám dejte šanci a obroda se dostaví...“

Jak? Na základě čeho? Na základě návratu k programu? Společně s těmi, kteří na něj kašlali? Společně s těmi, kteří řeknou: „To mi nikdo nedokáže“, anebo v lepším případě „Musíme až do rozhodnutí soudu respektovat presumpci neviny..“ ?

Proč se raději od takové společnosti nedistancovat jako to hodlá udělat většina slušných lidí? Jakápak „případná“ očista, neočišťuje náhodou zánik nejspolehlivěji?

Nechme ale promluvit i advocata diaboli. Tito ověření a skutečně slušní lidé, kteří kandidují společně se špínou, mají samozřejmě pohnutky naprosto čisté, ztotožňují se především s bývalým volebním programem selhavších partají a kandidují tedy za program!! I oni by určitě rádi kandidovali jinde, ale ono nic nového nevzniklo. A tak než povolit otěže komunistům sázejí právě na ten program a svoji dobrou vůli...

Fatální chyba.

Proč? Paralela je opět kdesi v komunistickém včerejšku. Dnes už polozapomenutí a společnosti obtížní osmašedesátníci (obtížní proto, že jsou dnes již v důchodovém věku) také věřili na „obrodný proces“. Obrodit partaj zevnitř. Následovala okupace a dvacet let normalizace.

Nesrovnatelné? V čem? Jen v tom, že věříme, že dnes uprostřed regálů s jogurty z celé Evropy sem Rusák znovu nevtrhne? Nu doufejme, doufejme.

Takže tito noví a čistí budou působit obrodně zevnitř... Budiž. Kladu si ale otázku proč zevnitř? Je-li ve starých partajích nějaké svinstvo, mělo by být odstranitelné docela pohodlně i zvenčí. Ne-li, pak nežijeme v právním státě! V lepším případě v právně bezzubém státě. Ale pak je celá hra na demokracii, parlamentarismus a ty tzv. ústavní zvyklosti právě jen a jen hrou. Nebezpečnou hrou, jejíž pravidla je nutno co nejdřív změnit. Pak ale ani u těch nových a poctivých, co kandidují ve starých partajích, mimoděk (a třeba i nevědomky) vůbec nejde o program, ale jen o podíl na té hře. A ta se pochopitelně mnohem pohodlněji hraje v již zavedeném hráčském klubu. Je to vlastně pragmatické.

Jenomže jestliže staré partaje selhávaly a koalily se navzájem až kamsi do LESa LIDEM především díky taktovce kmotrů podnikajících v politice, odřízne právě tyhle šíbry resuscitace umírajících partají podporou těch nově nastupujících „slušných“? Změní se něco?

Občas se až přehnaně korektně hovoří o potřebě politické kultury. Ta ale nikdy nenastane, pokud někdo jakkoli upřímný a morální vsadí na tyhle dávno provařené praktiky. Na politicky pragmatickou toleranci těch pošpiněných za účelem obrody programu a vize.

Kultura (i ta politická) totiž vyžaduje morálku. A ocitnout se na kandidátce společně s těmi, o nichž je známo, jak jsou obratní, rozhodně morální není. A to, prosím, pod pojmem „obratný“, mám na mysli především jejich schopnost obracet se kdykoli a kamkoli, jen kvůli moci. Navíc chvilkové moci.

Pakliže nekomunistické čistky v demokratických partajích, tak ne novými a slušnými lidmi, ale spíš rázným vyčištěním zbytků naší demokracie od špinavých demokratických partají, tedy partají, které špíně tiše přihlížely, kryly ji a dodnes nepodnikly nic k jejímu odstranění, zprůhlednění a skutečně legitimizaci.

Anebo ještě jinak ...

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 29.8.2013 0:04 | karma článku: 21.85 | přečteno: 1233x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 917 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1915 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Čtyři druhy modlitby - čtyři stupně velikosti lidství

Žel, lidé promrhávají svůj život bez ohledu na to, že dosáhli bohatství, slávy, společenského ocenění, nebo čehokoliv jiného.

24.9.2018 v 13:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Filip Fuchs

98letá stařenka obvinila 99letého penzistu. Před 93 lety ji proti její vůli políbil!

Že má kampaň Me Too opravdu velký smysl a jak moc je důležitá, to dokazuje nejnovější případ z amerického města Lincoln, ležícího v centrální části USA, ve státě Nebraska.

24.9.2018 v 13:13 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 244 | Diskuse

Milan Slanina

Chci do nižší úrovně ...

Takzvaně produchovnělí člověci stále apelují na potřebu přechodu do vyšší dimenze bytí, nebotakněco. Prý se čas nebo něco jiného nachýlilo a je nutné se tím zabývat a oni jsou tu povolaní, aby nás tam dovedli,

24.9.2018 v 12:11 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 305 | Diskuse

Jana Slaninová

Škotelník školou povinný aneb Jak do školy v šestapadesáti

Že se denně pohybuje po škole a činí jí dobře, je jednou jisté. Ovšem... Teď je učeň na prvním stupni. Ne, není to „fejk ňús“. „Jste učni a nemáte žádná práva.“ dozvěděl se v šestapadesáti letech muž můj.

24.9.2018 v 8:40 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 530 | Diskuse

Robert Kotál

Povolené odbočování na červenou?

Ministr dopravy Daniel Ťok zvažuje povolené odbočování na červenou, problesklo před pár dny médii. Lehce mne to zaráží.

24.9.2018 v 8:27 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 573 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1670
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.cz