Nekomunistické čistky

29. 08. 2013 0:04:43
Nebudu rád, že komunista opět posílí. Ale asi to nezastavím. A jestli se to nedej Příroda díky dvojici starců Narcisů posune dokonce až někam ke státnímu kapitalismu, bude možná ještě hůř. Ale jedna věc mi v tom současném příliš rychlém mumraji nejde do hlavy. Podle mne nemá logiku...

Proč totiž skoro všechny a zejména ty umírající partaje populisticky sázejí namísto otevření se a formulování konečně nějaké vize sebevražedně jen na kombinaci strašení před opětovným nástupem totality a spolu s tím jedním dechem také na variantu tzv. očisty své vlastní partaje skrze slušné lidi. Jakoby neuměly zametat. Před vlastním prahem.

Anebo naopak zametat chtějí? Své vlastní staré kostlivce a prohřešky? Nežijeme už dvě dekády v totalitě osobních zájmů politických podnikatelů? A nebyly to snad právě všechny ty Grippeny, IZIPy, S-karty a Openkarty, VZP nad bankrotem, prachaření a rozkrádání evropských dotací, co komunistům zvýšilo preference? A čím vlastně straší a proč? Jestliže by se dnes po všech těch koaličních svinstvech, skandálech a tunelování díky novým a slušným lidem mohly nějak změnit všechny pseudo-demokratické partaje, proč by se díky týmž slušným lidem nezměnili i komunisti? Ale kvůli těm se ovšem drží hladovky a pořádají demošky!! Proč? Jen proto, že to byla (a podle mne stále je) zločinecká organizace? Ústavní soud ji ale posvětil. O co méně zločinecká je taková ODS, TOP-ka anebo ČSSD?

A druhá věc. Co je mi platné, že budu ve svém okolí známý jako skutečně slušný člověk, že budu mít třeba i potenciál něco změnit a rád bych to taky prosadil, když setrvám v otevřené, pomyslné (anebo dokonce stínové) společnosti takových osob, jako například tu pana Čunka, onde pana Drábka, tu pana Kuby, Béma a Vondry a tu a tam pana Zemana či firem Šulc, Vaňhová a Kouda!! Nedělám přesně totéž, co vyčítám komančům??? Jako bych se minulosti nijak neštítil, maximálně se od ní verbálně distancuji. Tím ale minulost vlastně schvaluji a odmítám za ni nést odpovědnost!! „To jsem přeci tehdy nebyl já, to byli ti druzí. Já (a my) jsme už úplně jiní, noví, moderní. Hlavně nám dejte šanci a obroda se dostaví...“

Jak? Na základě čeho? Na základě návratu k programu? Společně s těmi, kteří na něj kašlali? Společně s těmi, kteří řeknou: „To mi nikdo nedokáže“, anebo v lepším případě „Musíme až do rozhodnutí soudu respektovat presumpci neviny..“ ?

Proč se raději od takové společnosti nedistancovat jako to hodlá udělat většina slušných lidí? Jakápak „případná“ očista, neočišťuje náhodou zánik nejspolehlivěji?

Nechme ale promluvit i advocata diaboli. Tito ověření a skutečně slušní lidé, kteří kandidují společně se špínou, mají samozřejmě pohnutky naprosto čisté, ztotožňují se především s bývalým volebním programem selhavších partají a kandidují tedy za program!! I oni by určitě rádi kandidovali jinde, ale ono nic nového nevzniklo. A tak než povolit otěže komunistům sázejí právě na ten program a svoji dobrou vůli...

Fatální chyba.

Proč? Paralela je opět kdesi v komunistickém včerejšku. Dnes už polozapomenutí a společnosti obtížní osmašedesátníci (obtížní proto, že jsou dnes již v důchodovém věku) také věřili na „obrodný proces“. Obrodit partaj zevnitř. Následovala okupace a dvacet let normalizace.

Nesrovnatelné? V čem? Jen v tom, že věříme, že dnes uprostřed regálů s jogurty z celé Evropy sem Rusák znovu nevtrhne? Nu doufejme, doufejme.

Takže tito noví a čistí budou působit obrodně zevnitř... Budiž. Kladu si ale otázku proč zevnitř? Je-li ve starých partajích nějaké svinstvo, mělo by být odstranitelné docela pohodlně i zvenčí. Ne-li, pak nežijeme v právním státě! V lepším případě v právně bezzubém státě. Ale pak je celá hra na demokracii, parlamentarismus a ty tzv. ústavní zvyklosti právě jen a jen hrou. Nebezpečnou hrou, jejíž pravidla je nutno co nejdřív změnit. Pak ale ani u těch nových a poctivých, co kandidují ve starých partajích, mimoděk (a třeba i nevědomky) vůbec nejde o program, ale jen o podíl na té hře. A ta se pochopitelně mnohem pohodlněji hraje v již zavedeném hráčském klubu. Je to vlastně pragmatické.

Jenomže jestliže staré partaje selhávaly a koalily se navzájem až kamsi do LESa LIDEM především díky taktovce kmotrů podnikajících v politice, odřízne právě tyhle šíbry resuscitace umírajících partají podporou těch nově nastupujících „slušných“? Změní se něco?

Občas se až přehnaně korektně hovoří o potřebě politické kultury. Ta ale nikdy nenastane, pokud někdo jakkoli upřímný a morální vsadí na tyhle dávno provařené praktiky. Na politicky pragmatickou toleranci těch pošpiněných za účelem obrody programu a vize.

Kultura (i ta politická) totiž vyžaduje morálku. A ocitnout se na kandidátce společně s těmi, o nichž je známo, jak jsou obratní, rozhodně morální není. A to, prosím, pod pojmem „obratný“, mám na mysli především jejich schopnost obracet se kdykoli a kamkoli, jen kvůli moci. Navíc chvilkové moci.

Pakliže nekomunistické čistky v demokratických partajích, tak ne novými a slušnými lidmi, ale spíš rázným vyčištěním zbytků naší demokracie od špinavých demokratických partají, tedy partají, které špíně tiše přihlížely, kryly ji a dodnes nepodnikly nic k jejímu odstranění, zprůhlednění a skutečně legitimizaci.

Anebo ještě jinak ...

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 29.8.2013 0:04 | karma článku: 22.02 | přečteno: 1233x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 462 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jílek

Za mého mládí se dožívali vyššího věku

V mládí jsem si dal závazek, že až budu starý, nebudu říkat, že za mého mládí byla tráva zelenější a voda mokřejší. Teď poprvé ho musím porušit, poněvadž se tenkrát fakt dožívali vyššího věku.

17.2.2019 v 20:04 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 446 | Diskuse

David Gruber

Plynulá angličtina za dvě hodiny – šílenství klamavé reklamy…

...dosahuje nebývalých výšin. Zkoušel jsem klikat na takovýto odkaz, antivirový program mne zabrzdil. Ale dovedu si představit, co tam asi je. Leštěný prd, řekl by jeden známý bloger.

17.2.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 505 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Zakládám hnutí "NE" a budu předsedkyní

Proč ne? Ani můj původ není český, jsem Řekyně, umím o dost lépe česky nežli Andrej Babiš a nechodím hnutá na jednu stranu s plnou taškou lejster, protože používám laptop. Prostě jsem modernější.

17.2.2019 v 17:59 | Karma článku: 24.74 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr se znamením erotiky

Pro některé je to jenom kousek předraženého cosi, co "žabožrouti" a jim podobní zbytečně považují za něco extra. Po labužníky je to ale Sýr s velkým S - Roquefort

17.2.2019 v 16:10 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 537 | Diskuse

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 1217 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1672
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz