Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Primátor Ústí umírá (… strachy)

8. 02. 2014 18:33:49
Což je dobře patrné z tzv. dopisu prezidentu Herecké asociace zveřejněného na oficiálních stránkách statutárního města Ústí. Jeho text jsme si archivovali pro případ, kdyby se na oficiálním webu časem vytratil
 autor: Míra Rosendorf

Lepšího nemáme ...

Vážený pane prezidente, chtěl bych Vám především v úctě poděkovat, že právě přímo od Herecké asociace vyšly ony tři objektivní požadavky ohledně grantových řízení.

Zároveň bych se Vám chtěl upřímně omluvit za našeho pana primátora, který se na Vás obrací s tzv. otevřeným dopisem, kterým však pí-áruje pouze sebe. Což je mj. patrno ze zcela irelevantního výčtu zásluh o „záchranu“ velkého divadla. Vzhledem k tomu, že pan primátor nabízí otevřené jednání, využijte, prosím, případného osobního setkání s ním k položení otázky, jakým způsobem je vlastně „velké“ divadlo opery a baletu skutečně „zachráněno“?

Transformací ve společnost s ručením omezením, kam město vložilo nesmírně cennou historickou budovu divadla. Jistě by podrobnosti této smlouvy zajímaly nejen divadelní obec, ale i širší veřejnost. Vám však primátor třeba detaily uzavřené smlouvy k nahlédnutí předloží. Nám občanům Ústí podle názoru zdejší radnice něco takového znát nepřísluší.

Pan primátor pochopitelně tuší, jak fatální je z politického hlediska pro jeho partaj přesně ten nešťastný krok, jehož je spolupodílníkem. Tedy jeho souhlas s nekoncepčním a neodborným „vykradením“ grantových modelů. Na což upozorňuje právě Herecká asociace a další odborníci. Nemějte mu, prosím, za zlé, že dopis určený jeho voličům falešně adresovaný Vám má ve skutečnosti zachránit v očích méně informované veřejnosti ještě na poslední chvíli, co se dá.

Během schůzky

Pevně věřím, že během schůzky, kdy vám pan primátor poskytne nejednostranné informace, budete mít dostatek prostoru pohovořit také o tom, pro jakouže to „činohru“ je připraveno oněch osm milionů a také o tom, proč té stávající nevyčlenil přinejmenším dostatek finančních prostředků do okamžiku, kdy bude grantové řízení uzavřeno a bude znám jeho vítěz.

Bude-li dostatek prostoru, pokuste se pana primátora také vyptat na detaily onoho „vyplácení příspěvku na provoz“ v minulých letech teprve v březnu. Je podivuhodné, že v lednu 2013 argumentovala paní Zuzana Kailová na urgence, kdy bude příspěvek na provoz poskytnut, nikoli tak, jak se Vám dnes snaží namluvit primátor, tedy – že je to údajně běžný postup, – ale poněkud podrážděným: „Pan primátor nemá čas...“ Proč by to říkala, kdyby bylo standardní, známé a běžné poskytnout příspěvek vždy teprve v březnu??? Jako profesionál jistě poznáte, jaký je to nekoncepční nesmysl. A navíc - kdybychom tehdy neměli možnost zapojit prostředky z rezervního fondu společnosti, došlo by k letošní kolizi již od 12 měsíců dříve.

Nevěřím, že Vám pan primátor poskytne tolik času, abyste se mohli pozastavit na pravidly češtiny. Ale stálo by to za to. Právě v souvislosti o standardu poskytování dotace až v březnu. Určitě Vám ale jeho tým bude schopen poskytnout přehledný kalendář poskytování příspěvku v „minulých letech“. Protože obrat „v minulých letech“ ve mně vyvolává pocit plurálu, tedy let několika. Nikoli jen roku 2013. Nadto pak pocit (ale ten můžeme samozřejmě pominout), že je to právě pan primátor, kdo účelově lže.

Skutečně novým a v podstatě legitimním prvkem je snaha zajistit přístup k divadelnímu umění i velké cílové skupině obyvatel města a regionu, kteří studiová představení nenavštěvují. Předpokládám, že budete mít možnost s panem primátorem probrat nejen to, do jaké míry tuto snahu promítl do „záchrany“ velkého divadla, jíž se jemně populisticky kasá v úvodu své sebeprezentace, ale hlavně, proč o tom vůbec nehovořil ani se ředitelem velkého ani studiového divadla. Od pana primátora je samozřejmě čestné, že se takto mezi řádky přiznává, že problematice vůbec nerozumí!! Co je ale smutnější, že se mu mohla přinejmenším do okamžiku, než svůj otevřený dopis Vám podepsal, spolehlivě donést informace, že jeho snahu zajistit přístup považuje za daných okolností za pitomost dokonce i bývalý ředitel velkého divadla pan Vlasák (člen správní rady ústecké činohry). Pokud se mu nedonesla, je nutno ptát se, co dělá radní Eichler, který je rovněž členem správní rady činohry. Zatajil snad panu primátorovi tento fakt (posudek), jenom aby ho tak v očích veřejnosti ztrapnil?

Primátorovo tvrzení, že vyzvali vedení Činoherního divadla, aby taková představení připravilo, je opět účelovou nepravdou. Jednoduchá otázka Vám to pomůže ověřit. - Kdy k tomu došlo a jak? Písemně určitě nikoli! A před zveřejněním obou grantů rovněž ne.

Koncepce nebo konspirace ?

Bez ohledu na tyto drobné nepřesnosti, je nutno se ptát. Jedná se o snahu nabídnout občanům i „velkou činohru“ při zachování výjimečného souboru malé činohry, anebo o diktát stylem: Nemáme už pro nesmírnou zadluženost města ani floka na provoz velké činohry, a tak si na něj vezmeme z prostředků té vaší malé... Ošetříme to „snahou zajistit“ a tím budeme vypadat jakž takž dobře a malá činohra to odskáče... ?

Jsme panu primátorovi vděční, že připouští, že záleží jen na souboru a jeho vedení, zda tuto možnost využije a o dotaci se přihlásí. – Jakmile bude vyřešeno, jak by to bylo lze realizovat provozně, určitě se přihlásíme. Ale při dosavadní vůli ke komunikaci, která se ze strany vyhlašovatele namísto konstruktivního dialogu omezuje jen na nicneříkající a nomenklaturní diktaturu připomínající otevřené dopisy, se obáváme, že než bude vůbec možnost tuto nabídku zodpovědně zvážit, bude dávínko po termínu. Ne-li po volbách.

Pane prezidente, požádejte také na schůzce s primátorem města, aby Vám uvedl příslušnou právní normu, podle které má zodpovědný ředitel organizace začít podnikat nezbytné kroky vůči státním orgánům, blíží-li se hrozba insolvence. Chápu, že tady na Severu, se všechno žene až na dřeň, ale jednat jako podnikatel Krejčíř je možná běžné, ale nefér. Mám pocit, jakoby našemu primátorovi, ačkoli je profesně ekonomem, zcela unikal fakt „peníze na cestě“ anebo modernější „cash flow“.

Vážený pane prezidente,

veřejnost, o jejíž kulturních potřebách pan primátor tak dojemně mluví, ale nekoná, už tady v Ústí nosí bílé pásky na znamení dlouhodobého odsunu kultury do nicoty veksl a cinklých grantů. Jejím jménem Vás proto prosím, pokuste se panu primátorovi jednoduchým zopakováním požadavků a) zrušit nestandardně vypsaná výběrová řízení na činohru b) poskytnout dostatečné prostředky také Činohernímu divadlo o.p.s. – přinejmenším na důstojné ukončení provozu c) připravit v dostatečném předstihu výběrové řízení na období 2015-2018 způsobem běžným v celé Evropě nabídnout možnost dokázat, že nezneužívá vyhrocené situace k politickým cílům v roce komunálních voleb či k zastření osobních pochybení a ekonomických zájmů.

Pokuste se ho také informovat a počtu podpisů lidí, kteří požadavky Herecké asociace podpořili a především, vyžadujte od primátora informace o tom, jaké jsou reálné (mandatorní) náklady na provoz Činoherního divadla. Sliboval nám to primátor Gandalovič, primátor Kubata i radní Fišera – dosud, zdá se, město v tomto ohledu nepodniklo nic. Ono se lehce vystřelí do veřejného prostoru, že někdo špatně hospodaří, ale jestli někdo pošle svoje „dítě“ zaplatit nájem za 12 tisíc a do ruky mu jich dá jen devět, i každé dítě snadno pochopí, že tři chyběly už někde na začátku. Chybějící nelze prohospodařit. Důvěru v konšely poměrně rychle. Budeme hledat pravdu ?

Autor: Jaroslav Achab Haidler | sobota 8.2.2014 18:33 | karma článku: 20.73 | přečteno: 2010x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 916 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1913 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Jurčák

Co Čech - to muzikant, co Rus - to okupant!

To bylo jedno z hesel, které kluci psali štětkami latexem na cesty, po kterých jezdily kolony sovětských tanků. Nikdo samozřejmě nepochyboval o tom, který národ stál v čele CCCP, ať už byl vůdcem Gruzínec, Rus, nebo Ukrajinec.

21.8.2018 v 13:46 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 278 | Diskuse

David Vlk

Pravda sa ukáže na třetím schodku

"Dědo, dúfám, že tam nechlastáš v tom vinném sklepě? Co tam hergot celé dni děláš?" Volávala babička na dědu, který se před letním hicem pečlivě ukrýval ve svém sklépku na dvoře.

21.8.2018 v 11:18 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1021 | Diskuse

Vilém Ravek

La La Land na vizovickém trnkobraní.

Těšil se na okamžik, kdy se jeho vědomí ocitne přesně na rozhraní mezi bděním a prvním snem. Ještě bude vnímat realitu, ale už se změní v tanečníka, zpěváka a hlavně klavíristu v muzikálu, v němž bude mít hlavní roli.

21.8.2018 v 11:18 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 89 | Diskuse

Marek Valiček

Docela by mě zajímalo, jestli ještě žije ta paní v noční košili

"... a když jsem tak v trenkách, plátěnkách a tričku stál mezi tankama, říkal jsem si jediné: v týhle zemi práva studovat nemůžu."

21.8.2018 v 10:34 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 609 | Diskuse

Irena Houdková

Vyzrajte nad svým mozkem a budete v pohodě - 2. díl

Náš mozek za nás rozhoduje prakticky každou sekundu. Uvádí se, že nám dává na vědomé rozhodnutí jen cca 2 sekundy, ve kterých můžeme projevit „svobodnou vůli“ a reagovat jinak, než jsou jeho zajeté koleje a již ozkoušená řešení.

21.8.2018 v 5:45 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1669
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.cz