Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kviz: povídá se… (Ústecké mouchy)

20. 02. 2014 15:56:23
Máte rádi vědomostní soutěže, kvizy a různá sudoku? Zkuste si otestovat svůj pragmatický cit pro objektivitu, přetvářku a politikaření.
 design: junky

** povídá se, že celý skandál okolo divadla, je jen bouře ve sklenici vody .. NE, není to pravda. Ono to souvisí s mnoha dalšími okolnostmi

** už od roku 2012, kdy město zastavilo historickou budovu opery, se povídá, že město nemá kvůli dluhům na svoje divadla už skoro žádné peníze ... ANO, to je pravda, ale město by už několik let mělo lidem také říci, proč ty peníze nemá!

** povídá se, že jsme třetí nejzadluženější město v republice ... ANO to je pravda, ale nikdo občanům doposud nevysvětlil, jak se ty dluhy nadělaly, za co a jak se budou splácet a kdy se jich zbavíme.

** povídá se, že nás – Činoherák – platí občané města ze svých daní, i když o nás třeba vůbec nestojí ... ANO je to pravda, ale stejným způsobem jdou jejich daně do sportu, do knihoven, do domovů seniorů a domovů mládeže – což je přinejmenším srovnatelné.

** povídá se, že částka 12 milionů na nějaké divadlo, je docela dost... ANO, to je pravda. Ale spočítali jste si někdy, že každý (i nesouhlasící občan) přispívá na to drahé“ divadlo částkou 3 koruny týdně? To je 160 korun za rok. Tedy mnohem méně než poplatky za odvoz odpadků ???

** povídá se, že když si divadlo (kultura) na sebe nevydělá, ať táhne. ANO, to je pravda. Ale pak je to potřeba dát do volebního programu a nevytvářet za peníze daňových poplatníků ani nákladnou „Kulturní koncepci města“ ani jim tu kulturu (divadlo) slibovat.

** povídá se, že jsme se prý chtěli osamostatnit, tak čemu se divíme .. NE, to není pravda. Samostatnost byla oboustrannou dohodou s primátorem Kubatou, abychom ulehčili městu od „povinných“ příspěvků. Povinnosti uhradit i naši případnou ztrátu stůj co stůj.

** povídá se, že nechceme do grantů, protože nám jde o jistotu (rychlý prachy) .. NE, není to pravda. Ale nechceme do grantů nesmyslných. Nechceme znovu zažívat to, že přistoupíme-li na podlimitně sníženou částku, budou pak o nás nějací radní tvrdit, že špatně hospodaříme. Víte, to je jednoduché. Těžko si koupíte cadillac, když dostanete jen pár drobných na koloběžku. A kolik sportovních oddílů, drobných organizací a příspěvkovek je na tom podobně ?!

** povídá se, že snad není takový problém „absolvovat grant“, kdyby nás to mohlo aspoň částečně zachránit. Stačí prý vyplnit pár řádků a je to ... NE, to není pravda. On je totiž grant a grant. Grant prozíravý a připravený, a pak grant divný, nastavený na míru jako většina losovaček a především vyhlášený úplně nevhod. Do ničeho se totiž nechodí bez přípravy všech zúčastněných mančaftů. A hlavně nelze měnit pravidla sportovního zápasu po první třetině. V průběhu hry!!

** povídá se, že jsme prý už dávno věděli, že se od roku 2013 budeme muset živit sami... NE, to není pravda. Dohoda s Kubatou zněla, že on může zaručit dohodnuté prostředky na divadlo pochopitelně jen po dobu „jejich“ vlády, pak že se budou muset politikové rozhodnout a před veřejností přiznat, jestli svá divadla udrží anebo zruší. A právě po tom voláme. Ukažte, co máte opravdu za lubem a proč.

** povídá se, že jsme byli upozorněni, že se od 2013 budeme muset o sebe starat. To je LEŽ. Nikdy jsme s tím seznámeni nebyli. Ani verbálně, natož písemně. Ale nic se neděje, není to lež jediná v tomhle městě. Škoda.

** povídá se, že trenér, který kope proti svému týmu je na vypískání. .. ANO, to je pravda a přesně tak se chová radní Eichler, který kope tvrdě proti divadlu, jehož je správním radou.

** povídá se, že odmítáme nabízenou ruku. NE, to není pravda. Jestli nám tu částku zastupitelstvo schválilo, proč o ni ještě soutěžit? Jestli neschválilo, tak proč jít do něčeho, co nelze poctivě splnit ? Podvádět od začátku, jen abychom přežili o čtyři měsíce déle? Právě to by byly ty „rychlý prachy“, o kterých se povídá !

** povídá se, že divadelníci vykonávají hysterický nátlak .. NE, to není pravda. Jediný, kdo tlačí, abychom přistoupili na hru o granty, je rada města. A své požadavky nestydatě stupňuje. Proč asi ? Že by ten byl grant vážně nesmyslný, jak to potvrzuje i akademická a odborná veřejnost ??

** povídá se, že grant je stejný jako v Praze, Brně a Ostravě. NE, to není pravda. Praha, Brno i Ostrava se proti tomu ohradily s tím, že oni vypisují granty vždy s dostatečným předstihem minimálně půl roku předem.

** povídá se, že grant je transparentní. ANO, to je pravda. Ale buď je tak transparentně cinklý, že už to není žádná soutěž, a na to nemůžeme přistoupit – tyhle hry ať se dál hrají kolem Územního plánu města, losovaček a výběrových řízení na trolejbusy. Anebo je až transparentně podezřelý, protože je vypsán jen pro činohru. A primátorská kancelář dokonce sama přiznala, že to s deklarovanou transparentností vůbec nemá nic společného, že dotační program bude ještě zapotřebí kultivovat....

** povídá se, že chceme čím dál ví peněz. NE, to není pravda. Už proto, že nikdo ještě jasně a otevřeně neřekl, jestli ví, kolik jich skutečně potřebujeme jaksi minimálně.

** povídá se, že jsme lhali a měli k 31. lednu na konce 1 milion 200 tisíc. ANO, to je pravda, ale nelhali jsme. Každá domácnost přeci ví, že nájem, internet a elektřinu za leden bude platit v únoru.

** povídá se, že když je krize, tak prostě rodina do kina a do divadla nejde. ANO, to je pravda. Je ale zatracený rozdíl, je-li krize proto, že je rodina nezaměstnaná, anebo proto, že táta nebo máma to naházejí do automatů nebo si vzali moc vysoké půjčky u Home-cedíto. A pak ty peníze chybějí.

** povídá se, že nás provoz lanovky stojí ročně tolik, že končí pravidelně dvoumilionovou ztrátou. ANO, to je pravda. Natolik, že radní už dokonce kontrolují lanovkáře, jestli náhodou nekrátí tržby. Ale není to především tím, že se hned na začátku nepočítalo? Že jsme si lehkomyslně pořídili sice krásnou, ale luxusní a prodělečnou hračku ?

** povídá se, že se k nám do činohry už léta chodit nedá. ANO, to je pravda, protože trolejbusy vypadají, tak jak vypadají, bezpečí v nočním Ústí je takové, jaké je, Zanádraží a povrch mostu jsou takové, jaké jsou. Ale kdo chce, cestu si přesto najde. Dokonce i z Prahy.

** povídá se, že na to, co hrajeme, se nedá koukat. ANO, to by byla pravda, kdyby to říkali ti, co nás někdy viděli. A ne ti, co to říkají jen proto, že je jim trapné přiznat, že nás už léta neviděli. Není to jejich povinnost. Já taky moc často na box nechodím. To je právě o tom, kam si člověk zajít chce. Ale ačkoli na box nechodím, netvrdím, že se na ústecký box už léta nedá koukat, protože by to ode mě byla jen trapná výmluva. A není to spravedlivé.

** povídá se že, letos je to poslední rok, kdy provoz velkého divadla zaplatí Kraj, a že město neví, kde na další rok 2015 ze svého sežene potřebných 50 milionů na jeho provoz. ANO, to je smutná pravda.

** povídá se, že by šachy okolo „velké“ a „malé“ činohry a granty na 8+4 mio mohly mít nějakou vzájemnou souvislost. NE, to není pravda, což brzy vyvrátí samo město anebo pan ředitel Formáček tím, že tisku co nejdřív sdělí svůj hospodářský výsledek za rok 2013. Zisk nebo ztráta?

** povídá se, že Ústí doplácí na Prahu. Že tu za naše „prachy“ vychováme všechny ty Bartošky, Heřmánky, Chýlkové, Rodeny, Zachy, Leoše Nohy, Kryštofy Rímské a další. A oni pak odejdou do Prahy a my je vidíme už jen ve filmu a v televizi. ANO, to je pravda. Ale je to snad pro Ústí prodělek? Copak tam anebo do Brna, Plzně a prostě jinam neodcházejí i mnozí naši středo- a vysokoškoláci, a přesto i tam mohou město dál a víc proslavit?

** povídá se, že zastupitelstvo města bylo vlastně při schvalování rozpočtu na rok 2013 podvedeno klamavými údaji a záměrně špatným komentářem k jednotlivým položkám. Navíc podvedeno těmi, kdo rozpočet připravovali. ANO i NE. Úklad je sice zřetelný, ale vše jde napravit na dalším Zastupitelstvu.

** povídá se, že do ruky, která tě živí se nekouše. ANO, to je pravda, ale žádný chovatel se nediví, když hladové dobytče prostě časem pokouše toho, kdo ho má nejdřív nakrmit a teprve potom „dojit“.

** povídá se, že ústecký Činoherák skončil. NE, není to pravda. Bývalé krajské město ze sebe přeci neudělá tuctovou „vesnici“ na okraji limitů, které je potřeba prolomit. Přinejmenším to neudělá tím, že by se skutečně přede všemi, odpovědně a transparentně zbavilo svého „milovaného“ a podporovaného divadla. Život půjde dál.. Možná v nových kulisách, do roka i s novým repertoárem a s novým týmem. Divadlo v Ústí zůstane. Do příštího roku aspoň to „Velké“ a pak – i kdyby (nedej příroda) došlo i na ně – pořád tu ještě zůstane staronový ansámbl politických komediantů z Rady města (dnes v barvách ČSSD). Pošetilců, kteří pro svatou věc politické korektnosti nikdy nepřiznají, že udělali botu jak trám, ačkoli přitom stačila maličkost. Přiznat :“Bylo to trochu rychle upečené. Letos ještě postaru, ale již letos se všichni – občan i divadla na férkovku dozvědí, že jsme na mizině.“

** povídá se, že do odvahy k pravdě a do nikoli politické ale především lidské a morální odpovědnosti se nikomu dvakrát radostně nechce. ANO, to je pravda. Jenomže nejde náhodou přesně o to? Protože k čemu politik, když má žaludek jak kachna a kůži z hrocha, kmotra nebo politbyro nad sebou a morálku v kýblu ?

Určitě se toho povídá ještě mnohem víc a vy sami si už mnohá další „povídá se“ dosadíte i bez nás. O Ústí se toho už napovídalo a povídá habaděj. I na vás záleží, co se o něm povídat BUDE. Protože i vy jste Ústí. Jeho občané.

Autor: Jaroslav Achab Haidler | čtvrtek 20.2.2014 15:56 | karma článku: 22.08 | přečteno: 963x


Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 916 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1913 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Jurčák

Co Čech - to muzikant, co Rus - to okupant!

To bylo jedno z hesel, které kluci psali štětkami latexem na cesty, po kterých jezdily kolony sovětských tanků. Nikdo samozřejmě nepochyboval o tom, který národ stál v čele CCCP, ať už byl vůdcem Gruzínec, Rus, nebo Ukrajinec.

21.8.2018 v 13:46 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 279 | Diskuse

David Vlk

Pravda sa ukáže na třetím schodku

"Dědo, dúfám, že tam nechlastáš v tom vinném sklepě? Co tam hergot celé dni děláš?" Volávala babička na dědu, který se před letním hicem pečlivě ukrýval ve svém sklépku na dvoře.

21.8.2018 v 11:18 | Karma článku: 33.19 | Přečteno: 1059 | Diskuse

Vilém Ravek

La La Land na vizovickém trnkobraní.

Těšil se na okamžik, kdy se jeho vědomí ocitne přesně na rozhraní mezi bděním a prvním snem. Ještě bude vnímat realitu, ale už se změní v tanečníka, zpěváka a hlavně klavíristu v muzikálu, v němž bude mít hlavní roli.

21.8.2018 v 11:18 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 89 | Diskuse

Marek Valiček

Docela by mě zajímalo, jestli ještě žije ta paní v noční košili

"... a když jsem tak v trenkách, plátěnkách a tričku stál mezi tankama, říkal jsem si jediné: v týhle zemi práva studovat nemůžu."

21.8.2018 v 10:34 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 611 | Diskuse

Irena Houdková

Vyzrajte nad svým mozkem a budete v pohodě - 2. díl

Náš mozek za nás rozhoduje prakticky každou sekundu. Uvádí se, že nám dává na vědomé rozhodnutí jen cca 2 sekundy, ve kterých můžeme projevit „svobodnou vůli“ a reagovat jinak, než jsou jeho zajeté koleje a již ozkoušená řešení.

21.8.2018 v 5:45 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 278 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1669
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy
Najdete na iDNES.cz