Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kultura, která si nevydělá ….

23. 02. 2014 0:34:48
Kultura, která si na sebe nevydělá, ať táhne... To je sice malčko zjednodušené tvrzení, ale zaznívá občas celou republikou. Většinou pouze na webových kanál-diskuzích pod patřičnými články. Tam nemá smysl odpovídat. Ale občas překvapivě také z úst některých konšelů. A to už je signál velmi varovný.

Mimo jiné také i z úst nadějného politického demagoga v barvách ČSSD - ústeckého radního MUDr Pavla Dlouhého. ...

Ale no tak! Prrrr! Nač tak silná slova? ... Moment, kdo to píše? Aha Achab! No jasně, nezaplacenej kašpárek se nyní vztekle otírá a prozíravého radního, možná dokonce budoucího primátora, který mu konečně zatnul tipec a prozradil veřejnosti, kolik na to „dredaté divadlo“ (jak mají mezi sebou ve zvyku říkat radní), doplácí chudák občan.

Dovolím si poznamenat, že silná slova používat umím, ale v kauze okolo Činoheráku je prozatím nepoužívám. Bylo by to teď v té tolik vyhraněné situaci naprosto kontraproduktivní. Pan radní Dlouhý je totiž nebezpečný politický demagog skutečně. Řečeno naprosto bez emocí studeným politicky korektním jazykem.

Že je demagog se přesvědčíte v této kratičké rozhlasové relaci. Jedině demagog nedokáže vyargumentovat svá tvrzení a především neumí odpovědět na jasnou otázku jasným ANO či NE.

Že je nebezpečný – dosvědčuje právě jeho účelové tvrzení o jakýchsi sedmi stech korunách, jimiž město (!!) nikoli občané (?) dotují každou vstupenku.

Maličko mu uniká, že to bylo město, které kvůli potřebám svých občanů a daňových poplatníků založilo společnost. Společnost obecně prospěšnou. A tím prospěchem pro celou obec (dokonce deklarovaným ve volebních slibech jeho partaje) je živé divadlo – kultura. Ta se dělá v budově, která patří městu, za energii a poplatky, které odvádíme všichni a odvádějí je také všechny městské organizace včetně budovy magistrátu a kanceláře primátora. Že i kultura se provozuje s určitými náklady stejně jako třeba dopravní podnik města Ústí ( V případě divadla jsou to náklady na kostýmy, režii, výtvarníky, propagaci apod.). A protože je pan radní Dlouhý vysokoškolák s titulem, musíme vyloučit, že by byl tak pošetilý jako někteří zástupci bahna z internetu a neměl ponětí o tom, že tomu tak je. Zejména, když do divadla chodí a po dobrém divadle touží.

Není-li hloupý, pak ovšem zbývá už jediné. Demagogicky mlží. Ono se to moc dobře poslouchá, takové šokující číslo - 700 korun ke vstupence. Ale správně by měl pan konšel nejdřív znát, za kolik se ta obecně prospěšná služba pro občany v tom divadle zajišťuje po odečtení výše uvedeného. Anebo měřit všem stejně. Na samotný provoz a „výrobu“ této služby nám zbývá totiž řádově daleko méně peněz. Teprve pak to číslo bude o něco poctivější. I když beztak zkreslené. Podle podobného modelu bychom totiž mohli začít počítat, kolik město doplácí na jednu hodinu práce primátora anebo na jedno lůžko v domově důchodců. Anebo na jednu jízdenku MHD.

Ostatně to je vlastně docela šikovný příklad ten DPmUL. A znovu zdůrazňuji: Naši lanovku si dnes neberu jako omletý flek na čistém štítu našich konšelů, ale skutečně jen jako příhodný modelový příklad, jak je výkřik „Kultura,která si na sebe nevydělá, ať táhne...“, hloupý. Protože ta lanovka si na sebe taky nevydělá. Měla by táhnout taky?? I když tu jsou lidé, kteří ji rádi použijí.

Právě proto si zkuste na chvíli namísto slovo kultura, dosadit slůvko „lanovka“. A okamžitě pochopíte. Jestliže ji chceme popřát všem, a přesto ne všichni ji použijí (protože vede odnikud nikam, anebo jim na Větruši přestalo chutnat), máme ji nyní demontovat? Ono by to šlo, 80 milionů se tam prostavělo z našich daní, nikoly z rozpočtu města, je rok co rok prodělečnější a tak, když chce obstát, ať si na sebe vydělá. Vydělá si jedině tak (podobně jako případně divadlo), že ji buď dotovat budeme anebo že razantně zdraží. O kolik by se muselo jízdné zvednout, vám poví nějaký zkušený ekonom dopravního podniku anebo magistrátu. (Pana Dlouhého se radši neptejte, to by to zase dopadlo!). Ale kdo pak pojede těch dvěstě metrů přes kolejiště za bratru 65 korun? Když už dneska podezírají lanovkáře, že asi krátí tržby.

Nejvíc děsivé je ale to, že pan Dlouhý je politicky nebezpečný demagog. Což dokonale vysvítá ze závěru oficiálního stanoviska města, které pan Dlouhý citoval na tiskové konferenci a dalším médiím. Dovolím si ocitovat taky: Jednání ale ztroskotala na neochotě k dohodě a kompromisu, na osobních a politických ambicích několika jedinců. A to je důvodem, proč, podle Dlouhého, město (prozatím reprezentované pěticí radních !!!) o divadlo vmanipulované touhle pětkou do patové situace nestojí.

Je politicky nebezpečný především své vlastní partaji, protože pokud díky jeho neochotě k dohodě a kompromisu bude smět hrstka politiků svévolným rozhodnutím zlikvidovat divadelní kolektiv, pak jsme svědky totalitárních praktik jako kdysi za bolševika. Praktik, které začínají nabývat v ústecké ČSSD hodně nebezpečných rozměrů. Vždyť v demokracii (anebo ve hře na ni), nemůže žádný kolektiv nést kolektivní vinu. Dokonce ani ta ČSSD. Ta ji ponese teprve v okamžiku, když si svoje trucující socany v Radě města neusměrní.

Je to ale nesmírně varovný signál přímo do veřejnosti. Napříč všemi partajemi i bezpatrajností. Politik, který není schopen dohody a kompromisu a veřejně přizná, že se bude mstít, vykazuje sklony diktátora!!

Tady už nejde o demagogicky a účelově interpretované náklady na nějaké divadlo. Vždyť stejně tak si položme otázku, nakolik je obecně prospěšný například Vrbíkův objekt v Hrnčířské, na jehož pomyslné vstupenky přispěl občan částkou 26 mega, anebo kolik každého občana, zejména z těch, co chodí jen do FIO anebo Reiffky, stojí jedna přepážka v Komerční bance, když firma ISTAR na opravu jednoho z jejích objektů vyfasovala z jeho daní rovných 28 mega. Jak upozorňuje ta lepší část veřejnosti v diskuzích.

To co v kauze Činoherák na svá bedra vzal politik Dlouhý, je role potencionálního diktátora, která nevěští nic moc dobrého pro budoucnost tohoto města. Politik tu vysílá signál: "Pozor! Stačí naštvat jednoho dva soudruhy, a my už „vyrobíme“ důvody, jak tě odrovnat. A při troše demagogického pí-áru nás budou ještě obdivovat. Jen do té doby, než dojde i na ně, anebo než budem politicky korektně takříkajíc za vodou."

Autor: Jaroslav Achab Haidler | neděle 23.2.2014 0:34 | karma článku: 23.88 | přečteno: 1828x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 500 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.35 | Přečteno: 890 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Legrační nebo nebezpečný ?

Zhruba osmačtyřicet hodin poté, co ODSka volí a politicky korektně také gratuluje a tleská komunistickému mini-pohlavárovi, kterého sama navrhla , se Radim Holeček ozývá do tisku a vlastně hlavně pro tisk,

24.2.2016 v 23:54 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 1902 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radost jen tak. Třeba na gumě.

"...tak jsem koupila takovej ten balonek na gumě, pastelky a rumový pralinky, zabalila, odnesla na poštu a snad to vyjde."

19.10.2017 v 13:01 | Karma článku: 15.59 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jana Slaninová

Domácí recepis proti bolesti hlavy

Jsou dny, kdy vás bolí hlava. Přes den se na lidi vrhají informace jako hladové lišky na králíčky. A v důsledku se hlava brání bolestí a nebo pnutím. A co ji prostě vypnout? Alespoň na chvíli.

19.10.2017 v 12:01 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 122 | Diskuse

Bedřich Marjanko

Malé předvolební zamyšlení

Naše vlast opět žije volbami. Politici se navzájem osočují, podávají žaloby, a hlavně slibují vše možné i mnohdy nemožné. I zdejší blogy se většinou zabívají tímto tématem, což pochopitelné. Dovolím si k tomu i já napsat pár řádků

19.10.2017 v 11:01 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 315 | Diskuse

Vladimír Aim

Zase osudová kampaň - a zas mám pocit, že jsem za blbce

Česká volební kampaň je svérázně nudná; opakují se patetické výkřiky o „osudovosti“ (jako vždy), znovu kandidují strany a osoby nehodící se ani na ponocné a opět slyšíme jen o něco o zemských škůdcích a nesvéprávné konkurenci.

19.10.2017 v 10:19 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 268 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak napsat úspěšný blog

Tajemství úspěšnosti blogera tkví ve správném výběru vhodné fotografie. Přiznám se, že na to jsem nepřišla sama, poradila mi to jedna zdejší blogerka. A já blázen myslela, že tu jde především o psaní, asi jsem se mýlila.

19.10.2017 v 9:14 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1664
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.