Recidiva moci

19. 12. 2008 17:23:01
O nádraží v Ústí nad orlicí, o topných olejích, pocitu bezmoci a o Studénce

Kdosi (já to nebyl) nazval to, v čem dneska žijeme, recidivou moci. Moc mocných se opakuje v podezřele přesných kolejích. A my jsme tady zase jen od toho, aby se nám páni papaláši – jako už po staletí – vozili po hřbetu. Pravda, do kriminálu se už dneska za protinázor nechodí ( ostatně za hospodářskou kriminalitu vyššího rozsahu většinou taky ne !!), ale jinak vše při starém. Vám to nevadí?

A všimli jste si Českých drah? Nic proti poctivejm ajznboňákům, ale ti tam nahoře už dávno nestojej o to, aby Dráhy vozily lidi a byly tu tak nějak pro lidi. Ceny jízdného vyletěj každýho půlroku a spolu s nimi zákonitě i zpoždění. Jediné, co zůstává jako zastara, jsou prkýnka na hajzlíkách a divná pachuť z toho, proč u nás musí jezdit Pendolino, který nikdy nedojede, ačkoli tenhle luxus stojí dvě stovky. Ale nedovoláš se ani na tý příslovečný lampárně. Ruka spolehlivě ruku myje, a to dokonce i v případě, že spadne nějakej ten most. Vždyť o lidi přece nejde. Musíme vydělávat prachy. Musíme vozit matroš. Lidi, ať si klidně táhnou. Třeba na autobus. Však oni jim to časem taky zdražej. Ani to vám tnevadí?

Už dávno nežijeme v demokracii, ale v éře lobbingu. Důležitý je, že žijem, a demokracie je tady leda tak od toho, aby se na ni svedlo to, co se komu „hodí do krámu“. Aby „některý lidi“ drželi hubu. O lidi přeci nejde.

„Ahoj kámo, potřebuješ lukrativní zakázku? Fajn. Udělej publikaci o hezkých nádražích, klidně pochval to Oušťácký, my ti na to něco přistrčíme. To půjde z nákladů na reklamu. Firmu to nepoloží. Prachy jsou. Pak se vyrovnáme...“ Ale kdybychom si pak za čas měli za tím, co jsme pochválili, taky pěkně po lidsku stát – na to kašlem. To radši hezky „demokraticky“ a s patřičnejma krokodýlíma slzama (a pokud možno v médiích) demograticky a legitimně schválíme likvidaci historicky výjimečného nádražíčka jenom proto, abychom vyfásli jinou „pak se vyrovnáme“ zakázku! A občana (kterej bejvával člověkem dokonce ještě i za totáče, protože si dokázal klást otázky!!) pro sichr postrašíme bubákem dvaceti milionů, však on zklapne... Ani tohle s vámi nehne? Chápu.

Namítnete: „Mám svejch starostí dost. Byrokrati to už beztak rozhodli za nás, tak proč si kazit spaní nějakým „vadí-nevadí“. Voni si zákony ohýbaj, jak se jim hodí, a všechno vypadá, že to maj ošéfovaný. Dyk to říkali i v bedně. Vobyčejnej člověk zmůže prd ...“

Jasnačka! Svatá pravda. Ale ouha. Jestliže lidi – ty lidi, „vo který dávno nejde“, ty, který si můžou „táhnout na autobus“ a ty, kterejm je“ potřeba ucpat hubu“, - jestli si ty obyčejný lidi, co beztak prd zmůžou, najdou chuť klást dotazy, obyčejný otázky, co je každýmu z nás přihrává zdravej selskej rozum, pak ti „mocní“ budou najednou zatraceně bezmocný. A o tom by, hergot, měla ta demokracie být. Recidiva moci by se přinejmenším zbrzdila. A zákon? Ten nejvyšší zákon je nakonec zákon zdravého selského rozumu. To se smělo dokonce i na vojně, neposlouchat rozkazy na hlavu padlý... Proto jsem se dovolil zeptat nás „odepsaných“ – Vám to nevadí?

A všech, kteří se rozhodli komickým způsobem „posvětit“ likvidaci unikátního nádraží v Ústí nad Orlicí anebo se na ní pouhým „nicneděláním“ podílet, se ptám:

Památkáři, co jste to za lidi,když se kvůli zákonu a tzv. zákonným lhůtám smíříte s likvidací budovy o které tvrdíte, že je to „cenný doklad nádražních staveb“ a „jedna z perel železničního stavitelství“ ? Jste jen unaveni svým úřadem, že vás už nebaví hledat řešení a maličko se prát?

Pane Pavle Hallo, který tiskově „mluvíte“ za SŽDC, prohlásil jste, že „budova není ničím výjimečná“. Neměl byste to zdokladovat? Poskytněte argumenty. Řekl jste také, že zachránit budovu vyžaduje 20 milionů. Sdělte nám, prosím, také, kolik bude stát její demolice, abychom věděli, kolik vlastně zbývá, abychom do prasátka našetřili. A skutečně by bylo dobré dopovědět i to neš ́tastné „kdyby“. Co kdyby se fakt našel mecenáš a těch 20 mega, na opravu budovy, kterou Dráhy údajně nechaly záměrně zchátrat, protože už věděly, že bude likvidována, nabídl? Změníte své stanovisko? Zachránite nádraží, které obdivovalo i c.k. Rakousko? Anebo najdete jinou výmluvu. Anebo jen co nejrychleji provedete tichý odstřel? Nemyslím, že vy sám, ačkoli – kdoví, když se tak vyznáte v architektuře, možná jste i stejně dobrý střelmistr.

A milé Dráhy, jak starý (či mladý) je projekt té betonové kauf-haly, se kterou se zatím nikdo moc nechlubí, abychom viděli, jak ten boží svět okolo Ústí zkrásní? Aa jak dlouho oproti tomu trvá, než nějaká budova, kde jsem si ještě i letos kupoval jízdenku a kafě z čibomatu, zchátrá. Není to trochu kec?

Proč také nezaznělo dostatečně nahlas, že je tu připravena rovněž i varianta zachování budovy v rámci kýžené a asi skutčně potřebné úpravy kolejiště a modernizace celého uzlu? Včetně čísel, na která každý tak ochotně slyší ? Někdy je dokonce docela zřetelná i řeč procent. O kolik těch procentních bodů se investice, na kterou si brousíte zuby, „prodraží“, kdyby se tu a tam přidalo, onde maličko ubralo, vlk se nažral a budova zůstala celá?

Zpátky k recidivě. Žijeme nejen recidivu moci, ale taky recidivu „vadí-nevadí“. Nezřídka jsme docela rádi, že to, co nám vadí, můžeme na recidivu moci svést. Zanadáváme si, pak mávnem rukou a jsme uvnitř vlastně docela spokojeni, jak rychle jsme se smířili s tím, že nám to zas až tak nevadí. Vždyť máme svejch starostí dost...

Škoda. Okrádáme se tak nejen o památky, o svoji svobodu jednat a o svůj“ dárek z Ráje“ – zvědavost. Okrádáme se také o svůj základní lidský rozměr, takže pak musíme být Dráhám vděční, že nás vezou ve zpožděném Pendolinu a ne v dobytčácích... Vlastně bychom si je zasloužili. Materiál se přece z okýnka koukat nemusí. Ten se vždycky jenom veze. Zatímco člověka dělá člověkem čin. Jak podle Darwina (opice srazí banán hůlkou), tak podle bible (chňap po tom jablku zvědavosti). A věřte mi, čin je krásnej. Anebo nevěřte a jen si to vyzkoušejte. Třeba jen tady : http://www.stop-demolici.wz.cz/

 

Autor: Jaroslav Achab Haidler | pátek 19.12.2008 17:23 | karma článku: 21.53 | přečteno: 2832x

Další články blogera

Jaroslav Achab Haidler

Alexandrijská Sluneta

Tak už je to, přátelé docela jasné. O „Vrbák“ přijdeme. Všechny signály z majetkové i sportovní komise na městě Ústí nad Labem to potvrzují. Včetně různých prořeknutí té paní, co je sice Nechybová, ale není primátorka

28.2.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 459 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Test jak víno

Jak víno průzračný, jak víno potřebný a jak víno opojný. Test odpovědnosti za mandát a test legitimity mandátu...

12.5.2016 v 22:14 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 531 | Diskuse

Jaroslav Achab Haidler

Zrady zvon

Ve velikém vesmíru je jedno docela maličké Město bílých límečků. Řízené dlouhá léta Modrými a Pomerančem. Jinak se to v něm koalí všechno úplně stejně, jako všude na světě. Nic nového pod sluncem.

11.5.2016 v 1:49 | Karma článku: 21.56 | Přečteno: 928 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

Něco pro ženy

Ve své profesi se občas setkávám se ženami, které se necítí šťastné v manželství či v partnerském vztahu, nebo zažívají rozchod s partnerem.

17.1.2019 v 6:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 123 | Diskuse

Tadeáš Firla

Čím víc budeš zticha, tím víc toho uslyšíš

"Mnozí umírají protože nikdy nepotkali někoho, kdo by jim prokázal úctu a lásku, kdo by se jim cele věnoval a vyslechl je".

17.1.2019 v 3:40 | Karma článku: 4.03 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jakub Beznoska

Je Jan Palach hrdina?

Dnes si připomínáme smrt studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti sovětské okupaci. Je opravdovým hrdinou? Nemyslím si...

16.1.2019 v 23:03 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 608 | Diskuse

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 34.08 | Přečteno: 1003 | Diskuse

David Vlk

Tati, a ten bod "G" to je taky fyzika?

Člověk si pořád myslí, že když vyluští křížovku v Reflexu, má přelouskanou Kamasútru a ví, že na pražském Hradě sedí mister Popelníček, tak má pod čepicí. Někdy se ale šeredně plete.

16.1.2019 v 19:02 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 1084 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1671
Poznáme se asi hlavně podle toho, co za náma zůstane. Moji koně : divadlo, překlad, jidiškajt, hebrejština a krásný židovský hřbitovy

Najdete na iDNES.cz